برگزیدگان نخستین جشنواره شعر عربی شناخته شدند

با عنوان طوفان القوافی؛

برگزیدگان نخستین جشنواره شعر عربی شناخته شدند

اختتامیه نخستین جشنواره شعرعربی با عنوان طوفان القوافی در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه بصره با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری کاماکس، اختتامیه نخستین جشنواره شعرعربی با عنوان طوفان القوافی در سالن اجتماعات دانشکده ادبیات دانشگاه بصره با تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد.

در این مراسم که به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و مرکز فرهنگی اسلامی جنوب عراق برگزار شد، محمد مهدی دادمان رییس حوزه هنری، میلاد عرفان پور رییس مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری و علی داوودی شاعر به همراه مسیولین کنسول ایران در بصره و برخی اساتید دانشگاه این استان عراق حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم شیخ رعد الباهی، رییس مرکز جنوب الثقافی در گزارشی به مشارکت بالای 240 شعر از سوی 151 شاعر از 17 کشور، چون عراق، ایران، عربستان سعودی، لبنان، عمان، مصر، مغرب، لیبی، نیجریه و حتی استرالیا اشاره کرد.

وی در ادامه در سخنانی با اشاره به دو آیه «واعدوا لهم ما استطعتم من قوه…» و آیه «قَاتِلُوهُمْ یُعَذّبْهُمُ اللَّهُ باَیْدیکُمْ…» و شرح این دو آیه مبنی بر آمادگی برای مواجهه با دشمن و اذن قتال و جنگ از سوی خداوند گفت: امروز دشمن در رژیم صهیونیستی متمثل شده است که حملاتش را بر ضد غزه مقاوم ادامه می دهد.

شیخ رعد الباهلی با اشاره به حمایت های آزادی خواهان جهان از مردم غزه افزود: آزادی خواهان جهان برخی در میدان جنگ و برخی در دیگر میدان ها از این مردم مظلوم در غزه حمایت می کنند؛ برخی از آنان با گلو های صادق و برخی با تحریم تولیدات و کالا های صهیونیستی به داد مردم غزه رسیده اند.

وی با تاکید بر مساله حمایت از مستضعفان در اسلام، تشریح کرد: هر کس به داد مستضعفان جهان نرسد خیانت کرده و دچار بیچارگی و خذلان می شود؛ لذا آنچه که امروز در جهان می بینیم حرکات دینی، شرعی و اخلاقی است.
رییس مرکز فرهنگی جنوب در بصره، با اشاره به برگزاری جشنواره شعر طوفان القوافی، افزود: این اشعاری که به جشنواره ارسال شده در راستای همان آیه 69 سوره انفال و آماده شدن برای نبرد و مواجهه با دشمن در میدان جنگ است.

در ادامه این مراسم محمد الاعاجیبی شاعر اهل بصره، به شعر خوانی پرداخت که مورد استقبال شدید حضار قرار گرفت.

پس از آن ثامر الوندی رییس هییت داوران بیانیه داوران نخستین دوره جشنواره طوفان القوافی را قرایت کرد. در این بیانیه با اشاره به اینکه شعر در طول تاریخ یار مظلومان و مدافع آنان بوده آمده است: امروز و به طریقی دیگر و در موضوعی که جهانیان را از نظر معنوی به هم وصل کرده است با کلمه و شعر به یاری برادران مان در فلسطین شتافته ایم. امروز در بصره گرد هم آمده ایم تا جنایت قرن را با ندای شعر و ادب ثبت کنیم همانگونه که شاعران در طول قرن ها چنین کرده اند.

در ادامه برگزار کنندگان جشنواره از داوران این جشنواره اساتید ثامر الوندی از عراق، عمار جماعی از تونس، راتب سکر از سوریه، حسن حمید از فلسطین، عباس حزباوی از ایران، عباس فتونی از لبنان و عقیل اللواتی از عمان تقدیر کردند.

پس از آن سه برگزیده این جشنواره در دو بخش شعر فصیح و شعر شعبی معرفی شدند که در بخش شعر فصیح نفر اول کریم الناصری از عراق بود و نفر اول در بخش شعر شعبی عماد غراوی از ایران و استان خوزستان بود.
نفرات دوم و سوم در بخش شعر فصیح به ترتیب مجتبی التتان از بحرین و ممدوح علی سلیم از سوریه بودند و در بخش شعر شعبی نیز نفرات دوم و سوم به ترتیب آقایان اسامه خلیفه از یمن و محمد غزال الکثیری از تونس بودند.
همچنین در این مراسم از شعرای بصرافی محمد الاعاجیبی و رفعت الصافی و همچنین از هنرمند تجسمی خانم الموسوی تشکر و تقدیر به عمل آوردند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برگزیدگان نخستین جشنواره شعر عربی شناخته شدند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برگزیدگان نخستین جشنواره شعر عربی شناخته شدند"، کلیک کنید.