150 شیوه تقویت هوش کودک

کتاب «150 شیوۀ تقویت هوش کودک» نوشتۀ کریستیان رومن با ترجمۀ محسن عابدی در نشر ذکر منتشر شده است. طراحان برای لباس نظامی کودک از جدیدترین مدل ها و رنگ های جذاب استفاده کرده اند . این کتاب نحوۀ گسترش توانایی های ذهنی و فکری کودک به کمک بازی و یادگیری در مراحل رشد ذهنی را به والدین آموزش می دهد. علاوه بر این، بازی نقش مهمی را در تامین سلامت فکری و جسمی کودک ایفا می کند.

150 شیوه تقویت هوش کودک

شیوه تقویت کودک

این کتاب از مجموعه کتاب های پرورش و تربیت کودک است که شامل روش های یادگیری و بازی های مختلف مناسب کودکان یک تا شش سال می باشد. این کتاب شامل هفت فصل می شود که هر بخش به یک محدودۀ زمانیِ مجزای یک ساله می پردازد. کودکان در طول رشد از طریق بازی و سرگرمی های مختلف فرآیند یادگیری را طی می کنند و در نتیجه فرقی بین بازی و یادگیری نمی بینند چون در حین بازی با نحوه ی انجام کارهای مختلف و اشیای مختلف آشنا می شوند. فرآیند یادگیری هنگامی به نتیجه می رسد که بین فعالیت فیزیکی و فکری کودک هماهنگی وجود داشته باشد و کودک برای انجام فعالیت های فیزیکی مختلف از ذهن و هوش خود استفاده کند.

این کتاب به ما نشان می دهد که چگونه بازی های مختلف توام با یادگیری، موجب شکل گیری عاداتی در کودکان می شوند که برای ساخت آینده ی آن ها کارساز خواهند بود. از دو تا سه سالگی توانایی های کودک در این سن به نحو خارق العاده ای در زمینه های فکری، اجتماعی و شخصی افزایش می یابد. کودک پی می برد که یک انسان  کوچک و مستقل است و شخصیتش را کشف می کند. وی در عین حال با مشکلاتی نیز مواجه است. کودک در این سن قصد دارد تمام مرزهایی را که می تواند به آن ها دست یابد، شناسایی کند، ولی ولی با گذشت زمان و صرف بردباری، در شناخت محیط اطراف به این نتیجه می رسد که باید آهسته حرکت کند و در ضمن، از تعداد دفعات عصبانیتش هم کاسته می شود. در این موارد وظیفه ی شما چیست؟

با جدیت و مهربانی او را همراهی کنید. به او مهر بورزید و مدام تشویقش کنید و اجازه دهید تا بعضی کارها را که قادر به انجام دادن آن هاست، شخصا انجام دهد. به او بفهمانید که به او مباهات می کنید، چرا که به زودی جوانی برومند خواهد شد. افزایش هوش کودکان در حالی که تست های هوش IQ را اندازه گیری می کنند، باید توجه داشته باشید که مغز انعطاف پذیری بالایی نیز دارد. مغز قابلیت انعطاف پذیری عصبی دارد، به این معنی که به طور مداوم اطلاعات، تجربیات و تغییرات جدید را در طول زندگی ادغام می کند. این قابلیت به ما کمک می کند با تغییر سبک زندگی و عادات، بتوانیم تغییراتی در ذهن خود ایجاد کنیم.

در این مطلب زاهکارهایی برای افزایش هوش کودکان به شما می گوییم که در بلند مدت شاهد تغییرات در کودک خود خواهید بود. در کنجکاویش به او بعضی آزادی عمل ها را بدهید و در عین حال، مراقب خطر هایی هم که وی را تهدید می کند، باشید و کاری کنید که در سایه ی حمایت های شما احساس امنیت و آرامشی بر زندگی روزانه اش حاکم شود. لباس چریکی بچه گانه معمولاً با دقت بالایی ساخته می شود تا از نظر ایمنی و راحتی کودکان بسیار مطمین باشد . یک نظام خاصی در زندگی او ایجاد کنید. هرگاه در کودک حس استقلال جویی زنده شد و خواست که آن را به دست آورد، وقت آن است که به او بفهمانید چگونه برای بدن خود اهمیت قایل شود و انجام دادن این کار را به خود او واگذار کنید.

در این سن کودک قادر خواهد بود که به تنهایی مسواک بزند و به مرور دست ها و بدنش را ـ تحت  نظارت یکی از والدین ـ بشوید. همچنین، با کمک شما لباس هایش را بپوشد یا دربیاورد. در این سن او سعی می کن که کارهای بزرگ ترها را تقلید کند، از قبیل کارهای منزل، درست کردن وسایل و تمام کارهای ممکن، ولی در کنار این فعالیت ها می تواند به تنهایی بازی هم بکند و داستان های خیالی بسازد. اگر کودک شما هنوز نمی تواند درست راه برود و حرکات پایداری داشته باشد، این حالت را با تمرین زیاد برطرف کنید. فرزند شما دوست دارد که بپرد، بالا برود، سر بخورد و بدود. بازی با توپ بهترین تمرین برای پاها و دست هاست تا دو حرکت پرتاب کردن و گرفتن را تمرین کند.

مقدمه راهنمای اشکال از تولد تا یک سالگی تقویت حس لامسه؛ تقویت حس بینایی؛ تقویت حس شنوایی؛… از یک تا دو سالگی سرسره؛ ظروف در هم؛ حوض شنا؛ بازی های تقلیدی؛… دو تا سه سالگی کشتی آتش گرفته؛ مسابقه ی رنگها؛ یافتم!؛ ورزشکار کوچولو؛… از سه تا چهار سالگی در دایره؛ شمارش انگشتان؛ بازی نابینا؛ تعقیب درپوش؛… از چهار تا پنج سالگی داستان تصویری؛ بازی دروغین؛ بازی دیوار؛ نقاشی ناقص؛… از پنج تا شش سالگی ماشین های شانس؛ این چه جوری کار می کنه؟؛ زمین، دریا، آسمان؛ نقاشی چشم بسته؛… پس از شش سالگی سخنی با اولیا و مربیان گرامی .

کودکان بیش از اینکه به بازی و یادگیری تمایل داشته باشند، دوست دارند که با والدین خود همراهی و همنشینی داشته باشند. کودک تنها می خواهد که والدین به او اهمیت دهند و بخشی از وقت و مهربانی خود را به وی اختصاص دهند. دستبند اسباب بازی پلاستیکی در عین ارزان بودن بسیار در میان کودکان محبوب است . در واقع، بازی با طفل یعنی هدیه ی والدین به او. باید توجه داشت که ایجاد انگیزه های دایمی، ضمانت بخش پیشرفت کودک است. در کتاب «150 شیوه ی تقویت هوش کودک» بازی هایی برای کودکان 1 تا 6 ساله طراحی شده است که به رشد هوش و استعداد آن ها در فضایی گرم و مفرح کمک می کند. این کتاب از مجموعه ی «پرورش و تربیت کودک» منتشر شده است. ضریب هوشی بالا یک ویژگی مستقل نیست که کودک را متمایز کند یا فرصت موفقیت در آینده را به او بدهد.

با این حال، افزایش هوش کودکان به آنها کمک می کند مسیر شغلی، تحصیلی و ارتباطی آنها در آینده تسهیل شود.  والدین در سرتاسر جهان در مورد افزایش هوش کودکان علاقه نشان می دهند. در حالی که هزاران محصول با نام تقویت و افزایش هوش وجود دارد، راهکارهای علمی نیز وجود دارد که شما می توانید آنها را در زندگی روزمره کودکتان بگنجانید. اولین هدف از بازی های معرفی شده در این کتاب – گذشته از هدف تفریحی- رشد هوش و استعداد کودک است؛ زیرا با ایجاد انگیزه و تمرین، هر کار فکری سریع تر و پویاتر انجام می شود؛ برای مثال، می توان به تقویت تفکر انتقادی اشاره کرد که توانایی فهم، قبول و رد فکری است که به ذهن می رسد یا کنجکاوی غریزی برای یادگیری که در واقع میل به پیشرفت است.

در مجموع، بازی های متنوع در سنین گوناگون تمرینی برای بهبود رشد فرایند ذهنی و فکری کودک و ویژگی های دیگر اوست. البته در تک تک این بازی ها مراحل رشد در نظر گرفته شده است، اما نقش محیط، هوش، فردیت هر کودک و… را نمی توان نادیده گرفت و هر والدی در انجام دادن بازی ها باید به این موارد اهمیت بدهد. به دلیل آنکه کودکان با یکدیگر متفاوت اند، شاید در این کتاب با پیشنهاداتی مواجه شوید که مناسب سن فرزند شما نباشد. طبیعی است که فرزند شما حق دارد از یکی از این بازی ها خوشش نیاید یا به بازی دیگری که مناسب سنش هم نیست، علاقه ی بیشتری نشان دهد. در نهایت، آنچه مهم است لذت بردن از بازی با یکدیگر است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "150 شیوه تقویت هوش کودک" هستید؟ با کلیک بر روی کسب و کار ایرانی, پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "150 شیوه تقویت هوش کودک"، کلیک کنید.