هواوی و SMIC از فناوری آمریکایی برای تولید تراشه پیشرفته استفاده کردند

هواوی و SMIC از فناوری آمریکایی برای تولید تراشه پیشرفته استفاده کردند

بلومبرگ نیوز در گزارشی مدعی شد شرکت های چینی هواوی و SMIC، از فناوری آمریکایی برای تولید یک تراشه پیشرفته در چین در سال 2023، استفاده کردند.

به گزارش کاماکس، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه گزارش کرد شرکت SMIC از فناوری متعلق به شرکت های  AMI  و «لام ریسرچ کورپ» برای طراحی تراشه هفت نانومتری برای هواوی در سال 2023 استفاده کرده است. این شرکت، دستگاه آمریکایی را پیش از آن که آمریکا، فروش آن به چین را در اکتبر سال 2022 ممنوع کرد، خریداری کرده بود.

آمریکا مسیر کندی را برای محروم کردن SMIC و هواوی از دسترسی به فناوری پیشرفته آمریکایی ترسیم کرده است. هواوی در سال 2019، توسط دولت ترامپ به دلیل نقض تحریم ها، به فهرست محدودیت های تجاری اضافه شد. شرکت تراشه سازی  SMIC هم در سال 2020 به دلیل ارتباط ادعایی با مجتمع صنعتی نظامی چین، به همین لیست اضافه شد. هر دو شرکت ارتکاب هر گونه تخلفی را رد کرده اند.

رویترز ماه گذشته، گزارش کرده بود دولت آمریکا در واکنش به تولید تراشه برای گوشی میت 60 پرو هواوی، شرکت SMIC را هدف قرار داده و صادرات آمریکایی به پیشرفته ترین کارخانه این شرکت را ممنوع کرده است.

دولت بایدن در ماه های اخیر، برای توقف ارسال تراشه های هوش مصنوعی پیشرفته تر به چین، در راستای تلاش های خود برای جلوگیری از دریافت فناوری های پیشرفته آمریکا که می تواند ارتش چین را تقویت کند، به شدت فعالیت کرده است.

بلومبرگ نیوز روز چهارشنبه گزارش کرده بود واشنگتن از هلند، آلمان، کره جنوبی و ژاپن می خواهد تا محدودیت ها را برای دسترسی چین به فناوری نیمه رساناها، تشدید کنند.

در این گزارش به نقل از افراد مطلع نقل شد آمریکا از شرکت های  ژاپنی می خواهد صادرات مواد شیمیایی تخصصی مورد نیاز برای ساخت تراشه از جمله مواد مقاوم در برابر نور را به چین محدود کنند.

واشنگتن همچنین به هلند فشار می آورد تا خدمات و تعمیرات تجهیزات ساخت تراشه از سوی شرکت تولیدکننده تجهیزات نیمه رسانای  ASML، برای مشتریان چینی که پیش از اعمال محدودیت در فروش این دستگاه ها در سال جاری، آنها را خریداری کرده اند، متوقف شود.

در این گزارش آمده است توکیو و لاهه می خواهند قبل از در نظر گرفتن اقدامات سخت گیرانه تر، تاثیر محدودیت های فعلی خود را  ارزیابی کنند. مقامات وزارت بازرگانی آمریکا این موضوع را ماه گذشته در جلسه ای در خصوص کنترل صادرات در توکیو، مطرح کردند.

بر اساس گزارش رویترز، مقامات آمریکایی پیش از این، نگرانی های خاصی را در خصوص توانایی چین در به کارگیری تراشه های پیشرفته و پردازنده های قدرتمندی که آنها برای ارتش در حال رشد سریع خود فعال می کنند، ابراز کرده بودند.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هواوی و SMIC از فناوری آمریکایی برای تولید تراشه پیشرفته استفاده کردند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هواوی و SMIC از فناوری آمریکایی برای تولید تراشه پیشرفته استفاده کردند"، کلیک کنید.