هر “گرم” تغییر وزن در فرمول یک، تفاوتی شگرف ایجاد می کند! /عکس

امیرمسعود عابدین_ فرمول یک، یک رقابت جهانی است. میلیون ها نفر از سراسر جهان به دلایل زیادی این ورزش را تماشا می کنند. یکی از جذاب ترین چیزها در مورد این ورزش، سرعت و چابکی اتومبیل های F1 است. این ماشین های مسابقه می توانند به سرعت 350 کیلومتر بر ساعت دست یابند!

در حالی که تماشای رقابت رانندگان با یکدیگر برای کسب مقام برنده لذت بخش است، علم، مهندسی و نوآوری پشت ساخت خودرو به همان اندازه جذاب هستند.

در اینجا ما سعی می کنیم که فاکتورهای مهندسی مختلفی که در سرعت اتومبیل های F1 نقش دارند، ازجمله آیرودینامیک، قدرت موتور و سایر تکنیک های مهندسی نوآورانه را درک کنیم. هر تیم F1 تلاش می کند تا عملکرد خودروهای خود را در این زمینه ها بهینه کند تا برتری رقابتی نسبت به رقبای خود کسب کند.

مواد مورد استفاده در ساخت خودرو فرمول یک

هر "گرم" تغییر وزن در فرمول یک، تفاوتی شگرف ایجاد می کند! /عکس

ایمنی راننده در فرمول یک از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مواد مورد استفاده در اتومبیل های F1 با دقت بسیار بالایی انتخاب می شوند. مقررات بسیار سختگیرانه ای در مورد نوع مواد مورد استفاده برای اطمینان از ایمنی راننده وجود دارد. با این حال، مواد مورد استفاده نیز باید عملکرد خودرو را بهبود بخشد.

پیشرفت های تکنولوژیکی در مواد باعث شده تا خودروهای F1 سریع تر، ایمن تر، بادوام تر و سبک تر از همیشه شوند. متریال به کار رفته، خودرویی با وزن کمتر، شتاب، سرعت و چابکی بهبودیافته ای را ارایه می دهد و درعین حال ایمنی راننده را تضمین می کند.

متداول ترین ماده مورد استفاده در خودروهای F1، کامپوزیت های فیبر کربنی است که حدود 80 درصد از خودرو را تشکیل می دهند. کامپوزیت های فیبر کربن مزایای متعددی مانند استحکام بالا و وزن کم دارند.

هر "گرم" تغییر وزن در فرمول یک، تفاوتی شگرف ایجاد می کند! /عکس

به دلیل نسبت استحکام به وزن بالا، مواد دیگری مانند تیتانیوم برای ساخت اجزای حیاتی مانند سیستم تعلیق و گیربکس و یا منیزیم در ساخت بدنه و چرخ گیربکس، به دلیل سبکی و استحکام بالا استفاده می شود. مونوکوک خودرو بسیار قوی و مستحکم است تا از راننده در هنگام تصادف محافظت کند. این قسمت همچنین برای اطمینان از اینکه سرعت خودرو تحت تاثیر آن قرار نمی گیرد، سبک وزن طراحی شده است.

از مواد خاصی مانند کولار و سایر الیاف آرامید برای ساخت تجهیزات محافظ مانند کلاه ایمنی و لباس راننده برای بهبود ایمنی استفاده می شود. این ها مواد سبک وزنی هستند که بدون اضافه کردن وزن زیادی به خودرو، از راننده محافظت می کنند. وزن خودرو فاکتور بسیار مهمی است، چرا که حداقل وزن یک خودرو فرمول 1 با احتساب راننده و بدون سوخت، 798 کیلوگرم است. بنابراین، هر گرم بیش از این می تواند تفاوت ایجاد کند.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در کاماکس مراجعه کنید.

227322

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هر “گرم” تغییر وزن در فرمول یک، تفاوتی شگرف ایجاد می کند! /عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هر “گرم” تغییر وزن در فرمول یک، تفاوتی شگرف ایجاد می کند! /عکس"، کلیک کنید.