ضرورت متناسب سازی قوانین و مقررات با شرایط موسسات غیردولتی

ضرورت متناسب سازی قوانین و مقررات با شرایط موسسات غیردولتی

معاون آموزشی وزارت علوم بر ضرورت تنظیم گری قوانین و مقررات آموزش عالی در حوزه موسسات آموزشی غیر دولتی تاکید کرد و گفت: امروز فضای تقاضا در آموزش عالی متفاوت است و نیاز به بازطراحی وجود دارد و باید قوانین و مقررات این حوزه را با توجه به اقتضایات خود آنها بازنگری کنیم.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری کاماکس، روح الله رازینی در اولین همایش ملی نقش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی در تحول نظام آموزش عالی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، گفت: اگر مردمی سازی در همه عرصه ها یک راهبرد کلیدی است در آموزش عالی بخش غیر دولتی اهمیت دارد و باید به طور خاص مورد توجه قرار بگیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم، عنوان کرد: امروز فضای تقاضا در آموزش عالی متفاوت است و نیاز به بازطراحی وجود دارد. باید نگاهمان را از نگاه بسیط به نگاه توسعه یافته تری بدل کنیم. شاید راحت ترین راه تقسیم موسسات به دولتی و غیر دولتی باشد ولی این دوگانه سازی گرچه مسیله را ساده می کند ولی حل نمی کند.

وی در ادامه افزود: ما در وزارت علوم نیاز به این داریم که تنظیم گری متفاوتی برای آموزش عالی طراحی کنیم.

رازینی تاکید کرد: حتما باید وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی شرایط بخش غیر دولتی را در نظر بگیرند و متفاوت از نگاه دولتی به آنها نگاه کنند ولی آن طرف هم باید در مورد تضمین کیفیت و اطمینان بخشی نسبت به کیفیت آموزش در بخش غیر دولتی فکر کند. اگر ماموریتی برای این بخش تعریف می شود، باید نظامی برای تضمین کیفیت هم داشته باشیم.

معاون آموزشی وزارت علوم، با اشاره به چهار نکته خاطرنشان کرد: نکته اول بحث بازتعریف جایگاه و ماموریت بخش غیر دولتی است، نکته دوم گونه بندی و تفاوت های موسسات غیر دولتی است، نکته سوم بحث بازطراحی الگوی تنظیم گری وزارت علوم در نسبت با زیرنظام غیر دولتی است و نکته چهارم تاکید بر نظام تضمین کیفیت و طراحی این نظام برای بخش غیر دولتی است. در تمام این چهار مسیله، تعیین کننده اصلی خود صاحب نظران و صاحبان تجربه آموزش عالی در حوزه غیر دولتی هستند.

مهدی باصولی، در این مراسم نیز مطرح کرد: دانشگاه علم و فرهنگ از اجزای مهم اکوسیستم جهاددانشگاهی است. جهاددانشگاهی نهاد علمی و فرهنگی است که در حوزه های مختلف فعالیت می کند و دو دانشگاه و شش موسسه آموزش عالی و یک موسسه علمی کاربردی دارد. سی سال از عمر این فعالیت در جهاددانشگاهی می گذرد. اکنون حدود 120 هییت علمی، قریب به 9 هزار دانشجو، 700 مدرس مدعو و حدود 23 هزار نفر فارغ التحصیل، خانواده دانشگاه علم و فرهنگ را تشکیل می دهند. دانشگاه در حوزه های مختلف در طول این سی سال توانسته افتخارات مختلفی را کسب کند و کسب رتبه اول دانشگاه های غیر دولتی یکی از این افتخارات است.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ گفت: در این 30 سال گذشته دانشگاه افتخارات بسیاری را کسب کرده است. کسب رتبه اول ISC، رتبه 1100 دانشگاه های سبز در بین دانشگاه های جهان و همچنین برای اولین بار یک دانشگاه غیر انتفاعی بین رتبه بندی های تایمز قرار گرفت و دانشگاه علم و فرهنگ رتبه 1500 را کسب کردیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه این دانشگاه نیروی انسانی آن است، افزود: تعدادی از همکاران ما جزو یک درصد دانشمند پراستناد دنیا هستند. اینکه این افراد این دانشگاه را انتخاب کردند برای ما مایه افتخار است. در همه ارکان دانشگاه این مسیله جریان دارد و ما جلوه های آن را در بزنگاه های مختلف می بینیم. مولفه دوم بحث فرهنگ است؛ فرهنگی که خاص موسساتی است که وابسته به جهاددانشگاهی هستند. مولفه سوم هویت دانشگاه علم و فرهنگ و اتصالش به جهاددانشگاهی است که این اتصال بسیار حایز اهمیت است.

باصولی ادامه داد: در حوزه های فرهنگی، دانشگاه این افتخار را دارد میزبان خیلی از برنامه های فرهنگی جهاددانشگاهی در سطح ملی باشد و ما اخیرا مسابقه مناظره را برگزار کردیم. یک نکته مهمی که وجود دارد این است که نسل اول دانشگاه ها آموزش بنیان بودند، نسل دوم دانشگاه ها پژوهش بنیان بودند، در نسل سوم کارآفرینی مورد تاکید قرار گرفت ولی ایراداتی نسبت به دانشگاه کارآفرین وجود داشت از جمله اینکه بیش از حد به جنبه تجاری نگاه می کنند، لذا نسل چهارم دانشگاه ها به جامعه توجه دارند و شعارشان دانشگاه ارزش آفرین است. این مقوله مهمی است که در برنامه های دانشگاه مد نظر قرار گرفته و امیدواریم دانشگاه در ابعاد مختلف برنامه های مختلفی را اریه دهد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ضرورت متناسب سازی قوانین و مقررات با شرایط موسسات غیردولتی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ضرورت متناسب سازی قوانین و مقررات با شرایط موسسات غیردولتی"، کلیک کنید.