روابط عمومی ها باید به روز و چابک باشند

روابط عمومی ها باید به روز و چابک باشند

کاماکس/خراسان رضوی روزنامه نگار و مجری تلویزیون گفت: روابط عمومی ها باید چابک بوده، به روز باشند و از رسانه های نوین آگاهی داشته باشند.

کامران نجف زاده شامگاه گذشته در نخستین رویداد سراسری توسعه ارتباطات کسب وکار برگزار شد در خصوص اینکه نهادها، سازمان ها و ارگان ها باید چه کنند تا ارتباط خوبی با افکار عمومی برقرار کنند و در حوزه رسانه چگونه می تواند نقش ایفا کند، اظهار کرد: اگر شما نمونه های موفق برندینگ را در سراسر جهان ببینید متوجه می شوید که همگی روابط عمومی های فعالی داشته و دارند.

وی اضافه کرد: در همین راستا نیز روابط عمومی ها باید چابک بوده، به روز باشند و از رسانه های نوین آگاهی داشته باشند. روابط عمومی ها باید بتوانند روابط گسترده ای با خبرنگاران داشته باشند و سعی کنند این ارتباط، ارتباط سالمی باشد تا در زمان های مورد نیاز بتوانند از جایگاه آن ها به درستی استفاده کنند.

نجف زاده ادامه داد: روابط عمومی ها باید بدانند نباید برای آگاهی افکار عمومی بین رسانه ها تفاوتی قایل شوند. نگاه عادلانه روابط عمومی باعث می شود که تمام رسانه ها حتی رسانه هایی با ضریب تاثیرگذاری پایین در زمان مقرر بتوانند بیشترین تاثیر را داشته باشند.

این خبرنگار خاطرنشان کرد: روابط عمومی باید از دغدغه های خبرنگاران اطلاع داشته باشد؛ چراکه خبرنگاران ترجیح می دهند نشست های موثری با مدیران سازمان ها و ارگان ها داشته باشند و وظیفه روابط عمومی ایجاد ارتباط است.

نجف زاده گفت: در واقع یکی دیگر از هنرهای روابط عمومی ایجاد یک گفت وگو است که در نهایت به بهره بری مطبوع برای یک سازمان و ارگان ختم خواهد شد. نکته قابل توجه دیگر ایجاد سوژه خوب توسط روابط عمومی ها است.

وی تصریح کرد: روابط عمومی باید با رسانه و خبرنگار به درستی همراهی کند، چراکه این اتفاق کمک می کند شایعات فرصت بروز و ظهور پیدا نکنند و همچنان کمک می کند ارتباط با خبر و خبرنگار سریع تر و علمی تر شود. در واقع خبرنگاران اکثر مواقع از اصل غافلگیری استفاده می کنند و منتظر شرایط خاصی برای رسیدن به خواسته خود نمی مانند پس ارتباط درست می تواند این مورد را مدیریت کند.

این مجری تلویزیون عنوان کرد: در ادامه اعتماد فاکتوری است که نباید از بین برود؛ چراکه افکار عمومی از آن مطلع خواهد شد. روابط عمومی باید ارتباط خوب و درستی نیز علاوه بر خبرنگاران با مدیر خود داشته باشد.

نجف زاده ادامه داد: روابط عمومی ها همچنین باید بتوانند از فضاهای قدیمی و نوستالژیک برای ارتباط با افکار عمومی به خوبی استفاده کنند، به عنوان مثال بسیاری از پیام ها را می توان به روش قدیمی به مخاطب منتقل کرد. علاوه بر موارد گفته شده ارزیابی و نظرسنجی توسط روابط عمومی ها می تواند نقص های درون سازمان و بیرون از سازمان را تشخیص داده و به بازسازی و رفع آن ها بپردازند.

تیم روابط عمومی متخصص از ایجاد بحران جلوگیری می کند

مهدی امیرپور، نویسنده و روزنامه نگار در ادامه جلسه عنوان کرد: متاسفانه بسیاری از شرکت ها در زمان بحران به دنبال تیم روابط عمومی خود هستند و باید گفت در این حالت این شرکت ها کاملا شرکت هایی شکسته خورده اند. در زمان بحران با استخدام تیم روابط عمومی تخصصی و جدی گرفتن این تیم می توان قدمی رو به جلو داشت.

وی ادامه داد: با دوراندیشی جلوی بحران را بگیرید و صبر نکنید که بحران ایجاد شود. به عنوان روابط عمومی داستان گویی راه بیاندازید و داستان های خوب برندتان را رگباری تعریف کنید.

امیرپور اضافه کرد: کاری کنید که بحرانی ایجاد نشود؛ البته هر اتفاق بدی بحران نیست به عنوان مثال اگر کارخانه کفش دارید و تنها یک کفش شما ایراد دارد این بحران نیست، بلکه تنها یک مسیله است که با ارتباط خوب با مشتری و جبران اشتباه حل خواهد شد.

این نویسنده خاطرنشان کرد: بحران زمانی ایجاد می شود که شما به عنوان یک برند و شرکت با جان و روان انسان ها بازی کنید و یا اینکه اخلاق را زیر پا بگذارید. در همین راستا به عنوان روابط عمومی باید تفاوت بحران و مسیله را بدانید و آن ها از هم تفکیک کنید.

وی افزود: پس از تشخیص بحران باید ببینید که آیا مقصرید یا قربانی. در مواجهه با بحران ها اگر تشخیص درست داده شد باید تکلیف به صورت صادقانه مشخص شود. در فرهنگ ما سخت است که بپذیریم مقصر هستیم و این کار روابط عمومی است که با فکت و استدلال این موضوع را در شما نهادینه کند.

امیرپور ادامه داد: اینجا باید سعی کنید بحران و اشتباه را بپذیرید و اگر قربانی هستید باید توضیح دهید و تاسف بخورید و سعی کنید از حقوق مشتریانتان دفاع کنید. در صورت مقصر بودن عذرخواهی کنید و این مورد را در خود پرورش دهید و قدم های بعد از عذرخواهی را فراهم کنید به این شکل که اتفاق رخ داده را جبران کنید.

وی عنوان کرد: هر اتفاق بدی بحران نیست، اگر یک مسیله معمولی را بحران تلقی کنید چاله را به چاه برای برند خود تبدیل کرده اید. یک خبر بد صدها هزار بار و یک عذرخواهی صد بار شنیده می شود و شما باید سال ها تلاش کنید که اعتبار از دست رفته را دوباره به دست آورید که این مورد نیاز به نقشه راه دارد که باید توسط تیم روابط عمومی برنامه ریزی شود.

این نویسنده و روزنامه نگار اضافه کرد: به همین دلیل برای اینکه بحران ایجاد نشود از یک روابط عمومی متخصص استفاده کنید و خودتان بحران سازی نکنید، آموزش ببینید و دروغ نگویید. ما در مورد ارتباطات عمومی صحبت می کنیم و دروغ خط قرمزها را خدشه دار می کند. دروغ گویی مشتریان و مردمی که برند مشخصی انتخاب می کنند را از شما دور می کند.

از داستان گویی در تولید محتوا به عنوان روابط عمومی استفاده کنید

همچنین مریم تکافی، روزنامه نگار اظهار کرد: به عنوان روابط عمومی در تولید محتوا باید از داستان گویی استفاده کنید. داستان برند روایتی است که از نظر احساسی با مصرف کننده ارتباط برقرار می کند.

وی اضافه کرد: ایجاد ارتباط بین قصه گو و شنونده و انتقال آن به دنیایی که تخیل در آن رشد می کند بسیار مهم است؛ چراکه این داستان است که مخاطب را نگاه می دارد، داستان 60 درصد بیشتر از اطلاعات مکتوب تاثیرگذار است. ایجاد ارتباط صمیمی بین برند ومصرف کننده مسیله ای مهم است.

تکافی گفت: داستان سرایی به این دلیل قدرتمند است که باعث ترشح هورمون های دوپامین، اکسی توسین و سروتونین می شود و باعث می شود منطق افراد کاهش پیدا کند و احساسات مخاطب مورد توجه قرار گیرد.

وی در خصوص روش های داستان سرایی خاطرنشان کرد: ولاگ یکی از این روش ها است که تولیدات صمیمانه ای هستند که از اثرگذارترین تولیدات محتوا در دیجیتال مارکتینگ به شمار می آیند. روش دیگر ویدیو بر محور روایت است، گاهی اوقات فکرمی کنیم داستان گویی به روش قدیم منظورماست که همیشه این نیست و گاهی تک جمله ها می تواند به عنوان شعار تمام داستان را ارایه کند. آخرین مورد نیز استفاده از آمار است که باید در ارایه آن شیوه جدیدی را برای آن ارایه کرد.

تکافی ادامه داد: تکنیک های داستان گویی نیز موارد متفاوتی از جمله داستان گویی مبتنی بر طرح سوال، داستان گویی مبتنی بر المان های آشنا و داستان گویی مبتنی بر شرح شرایط نامطلوب را شامل می شود.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روابط عمومی ها باید به روز و چابک باشند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روابط عمومی ها باید به روز و چابک باشند"، کلیک کنید.