راه آگاهی از رضایت خداوند

راه آگاهی از رضایت خداوند

در دعای روز دوم ماه مبارک رمضان آمده است: «اگر می خواهی بدانی خدا از تو راضی است یا نه، به دلت مراجعه کن! ببین در زندگی از خدا راضی هستی؟ اگر راضی هستی؛ بدان که خدا هم از تو راضی است و اگر در گوشه دلت از خدا ناراضی هستی، متوجه باش که خدا هم از تو ناراضی است.»

«بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ

“اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الی مَرْضاتِکَ و جَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ و نَقماتِکَ و وفّقْنی فیهِ لقراءهِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا ارْحَمَ الرّاحِمین”

خدایا نزدیک کن مرا در این ماه به سوی خشنودیت و برکنارم دار در آن از خشم و انتقامت و توفیق ده مرا در آن برای خواندن آیات قرآن به رحمت خودت ای مهربان ترین مهربانان.»

به گزارش کاماکس، مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان آورده است:

در این دعا از خداوند می خواهیم؛ در ماه رمضان کاری کند که به رضایت و خشنودی او نزدیک بشویم، می گوید: در روایت وارد شده، اگر می خواهی بدانی خدا از تو راضی است، ببین که تو از خدا راضی هستی یا نه!؟

بعضی ها از خدا راضی نیستند و به درگاه الهی گله می کنند که خدایا چرا همه دارا هستند و من چیزی ندارم، یا چرا همه سالمند و من مریضم؟ نباید این طور حالتی داشت، بلکه باید در هر حالتی که هستی از خدا راضی باشی.

آیت الله مجتهدی تهرانی درباره ملاک رضایت خدا با اشاره به صفحه 186 جلد سوم تفسیر ‘روض الجنان و روح الجنان’ می گوید: یکی از اولیا الهی 30 سال مریض بود، از ایشان سوال کردند آیا دوست نداری خوب شوی و از این مساله بیماری ناراحت نیستی؟ ایشان اصلاً ابراز ناراحتی نکرده بود، چون رضایت خدا را ملاک قرار داده بود و نمی خواست خلاف خواست خدا بخواهد.

پس اگر می خواهی بدانی خدا از تو راضی است یا نه، به دلت مراجعه کن! ببین در زندگی از خدا راضی هستی؟

اگر راضی هستی؛ بدان که خدا هم از تو راضی است و اگر در گوشه دلت از خدا ناراضی هستی، متوجه باش که خدا هم از تو ناراضی

در روایات اسلامی آمده است که خداوند از سه گروه تعجب می کند، این سه گروه عبارتند از: اول کسی که نماز می خواند و می داند مقابل چه خدایی ایستاده است، ولی در نماز حضور قلب ندارد و حواسش به نماز نیست. دوم کسی که عمری است روزی خدا را می خورد و غصه روزی فردا را دارد. سوم کسی که می خندد در حالی که نمی داند خدا از او راضی هست یا نه!

مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه شرح دعای روز دوم ماه مبارک رمضان، در تبیین عبارت ‘وَجَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ’ گی گوید: خدایا یک کاری کن که از غضب تو اجتناب کنم؛ و کاری نکنم که در ماه رمضان از من ناراضی باشی. ‘وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَهِ آیاتِکَ برَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرَّاحِمِین’ یعنی؛ خدایا مرا موفق به خواندن قرآن کن.

در قدیم رسم بود که در ماه مبارک رمضان چند ختم قرآن می کردند، حداقل یک ختم قرآن به نیت امام زمان (عج) داشته باشید، یا به نیت پدر و مادر و امواتتان حداقل یک بار قرآن را ختم کنند. کسی که در ماه رمضان موفق به یک ختم قرآن نمی شود، دچار خسارت بزرگی می شود، ماه رمضان ماه قرآن است و باید قرآن خواند؛ اگر کسی می خواهد زنگار دلش پاک بشود، باید موقع سحر قرآن بخواند.

وی یکی دیگر از عوامل از بین بردن زنگار دل را ‘استغفار’ می داند و به حدیثی از پیامبر (ص) اشاره می گند که می فرماید: «پنج چیز دل را صفا دهد و سختی قلب را برطرف می کند: همنشینی علما، دست به سر یتیم کشیدن، نیمه شب استغفار کردن، کم خوابیدن در شب و روزه داری. » خدایا در روز دوم ماه رمضان ما را موفق کن که آیات تو را بخوانیم. ای خدایی که از همه رحم کننده ها رحمتت بیشتر است.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راه آگاهی از رضایت خداوند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راه آگاهی از رضایت خداوند"، کلیک کنید.