خسروپناه: باید حکمرانی «الگوی سوم زن مسلمان» داشته باشیم

اولین آیین بزرگداشت بانوان شهید دانشگاهی برگزار شد؛

خسروپناه: باید حکمرانی «الگوی سوم زن مسلمان» داشته باشیم

اولین آیین بزرگداشت بانوان شهید دانشگاهی امروز(یکشنبه 20 اسفندماه) با حضور جمعی از مسیولان لشکری و کشوری در سالن نور مرکز همایش های بین المللی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری کاماکس، زهرا ناظم بکایی، رییس دانشگاه الزهرا (س) در این آیین با اشاره به برگزاری این مراسم اظهار داشت: زمانی که تصمیم بر برگزاری این آیین شد، در ابتدا اطلاعات کمی از زنان شهید در دست بود چرا که در این حوزه آمار کم و مبهم است. ما 7 هزار شهید زن در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی داریم که نزدیک به 100 تن از آنان نیروی نظامی بودند که اطلاعی از دانشگاهی یا حوزوی بودن آنها نداشتیم.

ناظم بکایی با بیان اینکه برای جمع آوری اطلاعات از بخش های مختلف کمک گرفتیم، افزود: تعداد بانوان شهید دانشگاه محدود و انگشت شمار بود. سوال بعدی این بود که این بانوان را چه بنامیم، به نظر رسید برای شهدای بی نام می توان فلسفه ای پیدا کرد. ما الگویی به نام حضرت زهرا (س) را برگزیدیم و تلاش کردیم در این سال ها از ایشان الگو بگیریم.

رییس دانشگاه الزهرا (س) تصریح کرد: «عصمت پور انوری» 19 ساله در مسیر گلزار شهدای دزفول به شهادت می رسد و 43 سال بعد دانشجو معلمی 20 ساله در مسیر گلزار شهدای کرمان به شهادت می رسد که نامش «فایزه رحیمی» است. هر دو معلم و فعال فرهنگی بودند، هر دو هم سن و عاشق شهادت بودند و هر دو با اصابت ترکش در 19 سالگی، پیچیده در چادر به آسمان پر کشیدند.

ناظم بکایی با بیان اینکه می دانیم امروز جبهه کفر و اسلام مقابل هم ایستاده اند، گفت: در غزه روزانه متوسط 63 زن شهید شده اند و 60 هزار زن باردار فلسطینی در آستانه گرسنگی و قحطی هستند. این نشان می دهد جبهه کفر و الحاد محور را پیدا کرده است و باید محور را بزند. وظیفه ما زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا است که یک جهاد محسوب می شود. خوب است یادی کنیم از سرداری که برای حمایت از جان هم وطنان و کودکان خارج از مرزها شروع به مبارزه کرد و بیان کرد به خاطر آن زن هراسانی که در بین دشمن گیر افتاده به جنگ با داعش رفته است.

باید حکمرانی “الگوی سوم زن مسلمان” داشته باشیم

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در این مراسم اظهار کرد: در معرفی زنان شاخص اقدامات کافی در کشور صورت نگرفته است که در این میان شهدای بانوان نیز مظلوم تر هستند و کمتر از آنها یاد می شود.

وی با اشاره به آراء بزرگان و اندیشمندان کشور نظیر علامه حسن زاده، علامه مطهری، علامه جوادی آملی و… بیان کرد: وقتی از این بزرگان یاد می شود کمتر نقش خانم ها در موفقیت این عالمان شنیده می شود در حالی که همسران ایشان نقش زیادی در مسیر زندگی این علما داشتند. مثلاً وقتی همسر آیت الله حسن زاده آملی از دنیا رفت، ایشان کلاس های درس را تعطیل کردند و گفتند که من یتیم شده ام و وصیت کرد که پیکرش را در کنار همسرش را به خاک بسپارند؛ بنابراین امکان ندارد مردی موفق باشد اما همسرش نقش مهمی در آن نداشته باشد. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با گرامیداشت یاد همسر شهید مطهری گفت: گاهی که خانوادگی به ملاقات ایشان می رفتیم خاطرات شهید مطهری را تعریف می کردند، مثلاً می گفتند وقتی کارهای علمی علامه مطهری زیاد می شد برخی اوقات ایشان فرزندان را به امامزاده می بردند تا شهید مطهری به کارهایشان برسند. 

خسروپناه اضافه کرد: قبل از انقلاب متخصص پزشک خانم انگشت شمار داشتیم اکنون بسیاری از متخصصان از زنان هستند. این ها افتخار جمهوری اسلامی است، در حوزه علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و هنر خانم های متخصص زیادی داریم، بانوان عفیفی که خانواده مدار هستند و خانواده برایشان اصالت دارد خانمی که مادری و همسری می کند و در کنار آن کارهای علمی نیز انجام می دهد، در قرن 21 افتخار کشور ماست که زنان، زندگی خانوادگی را اصل بدانند و در عین حال نخبه و جزء شخصیت های بین المللی باشند. 

وی ادامه داد: برخی تصوّر می کنند خانم ها باید در خانه بنشینند و بی سواد بمانند و خانه داری کنند. تصوّر دیگر این است که خانم ها اگر در اجتماع حاضر می شوند باید قید خانواده را بزنند اما انقلاب اسلامی الگوی سوم زن را معرفی کرد که از الگوی زینبی (س) بر گرفته شده است. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در دوران دفاع مقدس بانوان موثر زیادی داشتیم، حتی برخی در عملیات جنگی حضور داشتند و به شهادت رسیدند.

خسروپناه با بیان اینکه الگوی سوم زن مسلمان باید بشناسیم و به دنیا معرفی کنیم، عنوان کرد: اخیراً کتابی با عنوان «غرب چگونه خدا را واقعاً از دست داد؟» منتشر شد، نویسنده این کتاب می گوید به خاطر اینکه در ابتدا خانواده از دست رفت، خدا نیز از دست رفت، بنابراین خانواده در تحکیم باور دینی مهم است.

وی درباره ویژگی الگوی سوم زن مسلمان گفت: زن مسلمان؛ موحّد و مومن است هر کجای دنیا برود ایمانش را از دست نمی دهد چراکه توحید و ایمان در جانش نفوذ کرده است. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ویژگی دوم الگوی سوم زن مسلمان را روحیه جهادی دانست، ادامه داد: نه تنها در زمان انقلاب و جنگ بلکه همین الان روحیه جهادی در میان زنان وجود دارند. بانوان اندیشمند با روحیه جهادی در حال تولید اندیشه هستند. 

خسروپناه سومین ویژگی زن مسلمان، آزادی عفیفانه عنوان کرد و افزود: آزادی رکن انسانیت است، مگر می توان آزادی را از انسان گرفت، اما آزادی سه رکن «از در و برای» دارد. «آزادی از» موانع، که کنارش «آزادی در» چارچوب اصول انسانی تا «آزادی برای» عدالت، کرامت و پیشرفت محقق شود، آزادی مفهوم مقدّسی است. 

وی گفت: ویژگی چهارم الگوی سوم زن مسلمان استقلال خواهی و استکبارستیزی است و ویژگی دیگر اصالت خانواده و نقش مادری است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: زنان از اول انقلاب تاکنون دستاوردهای زیادی داشتند اما برخی چالش ها نیز وجود دارد، برخی مرتب با شبهات فمینیستی مواجه هستند، پاسخ به این شبهات نیز اهمیت دارد، هم اکنون در حوزه های علمیه خانم های مجتهده متعددی داریم که عالم، فقیه و به روز هستند و به شبهات پاسخ داده اند که باید مورد توجه قرار گیرند. مثلاً برخی می گویند علوم پایه و مهندسی صرفاً مردانه است که این نگرش اشتباهی است. چالش دوم اخلاقی است، حضور زن در جامعه لازم است اما بعضاً با آسیب هایی نیز ممکن است مواجه باشد که باید برای رفع آن در جهت حضور موثر زنان تدبیر داشت.

وی اضافه کرد: در حوزه سیاست گذاری و قوانین الگوی سوم زن مسلمان چالش هایی داریم. اینکه بگوییم الگوی سوم زن در خانواده اثرگذار باشند اما قوانین کار و ارتقای زنان و مردان مثل هم باشد، نمی توان انتظار داشت که اهداف مورد نظر محقق شود، بنابراین باید حکمرانی الگوی سوم زن مسلمان داشته باشیم تا به نظام خانواده آسیبی وارد نشود و باید قوانین کشور خانواده دوست باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خسروپناه: باید حکمرانی «الگوی سوم زن مسلمان» داشته باشیم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خسروپناه: باید حکمرانی «الگوی سوم زن مسلمان» داشته باشیم"، کلیک کنید.