خرید ملک از سبد خانواده ها خارج شده است/ مردم با بازار مسکن قهر کردند

مریم فکری: معاملات مسکن سقوط کرد. جدیدترین گزارش ها نشان می دهد که معاملات مسکن در فروردین ماه امسال نسبت به ماه قبل 75.6 درصد کاهش یافته است. داود بیگی نژاد، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در جدولی که در اختیار خبرگزاری کاماکس قرار داد، به کاهش 75 درصدی معاملات املاک در فروردین 1403 نسبت به اسفند 1402 اشاره کرد. بر اساس این گزارش، معاملات مسکن در فروردین امسال حتی نسبت به فروردین سال 1402 بیش از 14 درصد ریزش داشته است.

گزارش های برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور نشان می دهد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین 1403 در حدود 81.6 میلیون تومان بوده و این در حالی است که این عدد در آخرین ماه سال 1402، 81.4 میلیون تومان دیده می شود. این تفاوت قیمت ها حاکی از آن است که قیمت مسکن در اولین ماه 1403 تقریبا 0.2 درصد گران شده است. البته در جدول آماری مشاهده می شود که قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین 1402 در حدود 66.4 میلیون تومان قیمت داشت که افزایش 22.9 درصدی قیمت ملک را در طول یک سال نشان می دهد.

خرید ملک از سبد خانواده ها خارج شده است/ مردم با بازار مسکن قهر کردند

قیمت ملک، سنگین شده است

داود بیگی نژاد، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن در گفت وگو با خبرگزاری کاماکس گفت: در حال حاضر و در اردیبهشت ماه یک مقدار تردد به دفاتر املاک نسبت به فروردین به جهت اجاره و خرید ملک بیشتر شده است، ولی این که این تعداد قابل توجه باشد، چنین نیست.

وی، دلیل تشدید رکود در بازار مسکن را سنگینی قیمت ها عنوان کرد و افزود: با توجه به این که قیمت مسکن چسبندگی دارد، اگر یک سقف قیمتی را تجربه کند، بازگشت از آن سقف یک مقدار سخت است و این اتفاق دیر می افتد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران تصریح کرد: واقعیت این است که قیمت هایی هم که الان در بازار مسکن برای خرید پیشنهاد می شود، بالاست. البته این نکته را هم بگویم که قیمت هایی که اعلام می شود، با قیمت تمام شده ملک در ارتباط است.

بیگی نژاد متذکر شد: شما وقتی قیمت تمام شده ملک را مورد بررسی قرار می دهید، می بینید قیمت مسکن با توجه به هزینه ساخت و هزینه زمین تعیین می شود و قیمت ملک برای سازندگان بالاست.

وی یادآور شد: به نسبت بالا بودن قیمت تمام شده ملک، قیمت ملک و عرضه آن هم افزایش پیدا کرده، ولی در مقابل، توان خریداران و مردم با تورم در بخش مسکن افزایش پیدا نکرده است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: بر همین اساس، مسکن دور از دسترس مردم قرار گرفته و به نوعی می توان گفت خرید ملک از سبد خانواده ها خارج شده است و مردم بیشتر الان به سمت تمدید قراردادهای اجاره رفته اند.

کسادی بازار مسکن تشدید می شود؟

این فضا در بازار مسکن در حالی در آمارها و گزارش ها روایت می شود که به تازگی کیانوش گودرزی، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم در تحلیل شرایط فعلی و پیش بینی آینده بازار مسکن تاکید کرد: در حال حاضر مشاوران املاک در رکود کاری به سر می برند و بازخوردهایی هم که از بازار مسکن دریافت می کنیم، تحرکی را در آینده نزدیک نشان نمی دهد.

به گفته او، علت اصلی آن به کاهش توان متقاضیان مصرفی مربوط می شود و پیش بینی من با توجه به شرایط موجود این است که به سمت کسادی حرکت می کنیم و اتفاق خاصی در نیمه اول سال جاری نخواهد افتاد.

گودرزی عنوان کرد: البته این رکود برای صنف مشاوران املاک و بخش مسکن به عنوان یک حوزه پیشران، جالب نیست و تبعات منفی برای اقتصاد کشور دارد.

وی تصریح کرد: اگر دولت بتواند عرضه مسکن را افزایش دهد و صنعت اجاره را نیز راه اندازی کند، می توان امیدوار بود که قیمت ها در سطح فعلی با تغییرات اندک قرار بگیرد یا حداقل شاهد نوسانات جزیی در این بازار باشیم. اما گردش اقتصادی در بازار مسکن نباید متوقف شود؛ چرا که اشتغال این حوزه را به چالش می کشد.

پیش بینی درباره قیمت مسکن در سال 1403/ پایان سال قیمت مسکن به چه اعدادی می رسد؟

رکود معاملات شبیه هیچ دوره ای در گذشته نیست

در این میان، سیامک قاسمی، اقتصاددان در واکنش به کاهش معاملات مسکن در یادداشتی نوشت: رکود معاملات و نقدشوندگی در بازار مسکن ایران شبیه به هیچ دوره ای در گذشته نیست.

براساس گفته او، تعداد معاملات در شهر تهران به کمتر از 5 معامله مسکن روزانه برای هر منطقه شهرداری رسیده است.

قاسمی متذکر شد: امروز در بازار مسکن، قیمت و رشد قیمت اهمیت بسیار کمتری دارد و چالش اساسی، نقدشوندگی و امکان فروش است و با این شرایط، مشتری اول و آخر بسیاری از زمین ها، ویلاها و املاک تجاری و اداری، همین دارندگان فعلی آن ها خواهند بود.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی برای هر سرمایه گذاری در بازار مسکن، اولویت اول و آخرتان، نقدشوندگی و امکان معامله شدن در آینده است و نه وعیده و امید درباره رشد قیمت ها.

223225

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خرید ملک از سبد خانواده ها خارج شده است/ مردم با بازار مسکن قهر کردند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خرید ملک از سبد خانواده ها خارج شده است/ مردم با بازار مسکن قهر کردند"، کلیک کنید.