تولد 602 سالگی یک چنار/ درخت رحمت یا «شیرین و فرهاد»

به گزارش کاماکس، در تاق بستان کرمانشاه درخت چناری وجود دارد که طبق تخمین های صورت گرفته در سال 1423 میلادی کاشته شده است. درختی که به درخت شیرین و فرهاد (دار شیرن و فه راێ) شناخته می شود و مردم کرمانشاه آن را نماد قدمت و کهنسالی و نیز بزرگی و عظمت کرمانشاه و تاق بستان می دانند.

در همین باره کاماکس نوشت: در گذشته های نه چندان دور پیرمردی کفاش به نام «رحمت» سالیان طولانی در حفره میان این درخت به کفاشی مشغول بوده و همین امر موجب شده برخی از درخت شیرین و فرهاد، با نام درخت «رحمت» هم یاد کنند.

«رحمت» که حالا به یکی از نمادهای شهر کرمانشاه تبدیل شده است، امروز وارد ششصد و دومین سال زندگی خود شد تا نشانی باشد از علاقه و اهمیت کرمانشاهیان به طبیعت و تلاشی که آنها برای حفظ و نگهداری آن دارند.

تولد 602 سالگی یک چنار/ درخت رحمت یا «شیرین و فرهاد»

این درخت 602 ساله که در کنار محوطه تاریخی طاق بستان قرار دارد، سال 1388 به ثبت آثار طبیعی ملی رسیده است.

ارتفاع «رحمت» حالا پس از 602 سال زندگی به 37.7 متر و عرض آن به 8.46 متر رسیده است.

امروز (15 اسفند) سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه و اداره کل میراث فرهنگی استان به مناسبت 602 ساله شدن «رحمت» همزمان با روز درختکاری، جشن تولد نمادینی برای این چنار کهنسال شهر گرفتند.

ایمان درخشی رییس سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمانشاه در این مراسم با اشاره به اهمیت محیط زیست گفت: امروز در دنیایی زندگی می کنیم که یکی از دغدغه های اصلی آن محیط زیست است و باید تلاش خود را برای حفظ و نگهداری آن به کار گیریم.

درخشی گفت: دغدغه محیط زیست امروزه یک دغدغه جهانی است و اگر نتوانیم از این نعمت خدادادی به خوبی محافظت کنیم، قطعا در سال های نه چندان دور گرفتار شده و باید منتظر بلایای بسیاری باشیم.

تولد 602 سالگی یک چنار/ درخت رحمت یا «شیرین و فرهاد»

وی افزود: امروز به همراه جمعی از مردم طبیعت دوست کرمانشاه جمع شده ایم تا تولد قدیمی ترین درخت چنار استان را جشن بگیریم و با این جشن و تولد نمادین، اهمیت و دغدغه خود را نسبت به مسایل محیط زیست نشان دهیم.

وی افزود: «رحمت» امروز 602 ساله می شود و امیدواریم بتوانیم هر سال این جشن را به پا کرده و نشان دهیم که کرمانشاهیان تا چه اندازه به حفظ و نگهداری طبیعت و محیط زیست اهمیت می دهند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تولد 602 سالگی یک چنار/ درخت رحمت یا «شیرین و فرهاد»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تولد 602 سالگی یک چنار/ درخت رحمت یا «شیرین و فرهاد»"، کلیک کنید.