تشدید آلودگی صوتی در تهران به دلیل چهارشنبه سوری

تشدید آلودگی صوتی در تهران به دلیل چهارشنبه سوری

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از تشدید آلودگی صوتی پایتخت در شامگاه آخرین سه شنبه سال به واسطه برگزاری مراسم شب چهارشنبه سوری خبر داد.

به گزارش کاماکس، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از تشدید آلودگی صوتی پایتخت در شامگاه آخرین سه شنبه سال به واسطه برگزاری مراسم شب چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: بر اساس نتایج ایستگاه های ثابت سنجش صوت این شرکت و با توجه به برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و استفاده از مواد منفجره، بیشترین میزان افزایش آلودگی صوتی از ساعت 19 تا 21 سه شنبه 22 اسفند به میزان 74 دسی بل به ثبت رسید.

دکتر سیدمحمدمهدی میرزایی قمی با اعلام اینکه مقایسه میانگین تراز صدای ساعتی ایستگاه های ثابت سنجش صوت در روز دوشنبه (21 اسفند) و سه شنبه (22 اسفند)، نشان می دهد که بیشترین افزایش آلودگی صوتی در محدوده ساعتی مذکور حدود 4 دسی بل بوده است، افزود: با توجه به ماهیت لگاریتمی آلودگی صوتی؛ این میزان افزایش، معادل صدای حاصل از دو برابر شدن حجم ترافیک وسایل نقلیه موتوری در معابر شهری است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از مواد محترقه به دلیل ایجاد صدای انفجار و افزایش تراز صوت به صورت لحظه ای، حداکثر تاثیر را بر روی تراز صوت بیشینه (Lmax) خواهد داشت، اظهار کرد: بر اساس نتایج ایستگاه ها، در همین بازه زمانی میزان افزایش تراز صدای بیشینه، به 15 دسی بل نیز رسیده است.

میرزایی قمی با بیان اینکه ایستگاه های ثابت سنجش صوت منطقه 4، گلبرگ، میدان خراسان، افسریه و میدان بهاران، دارای بیشترین افزایش تراز صوت نسبت به روز قبل بودند، تصریح کرد: تراز صدای بیشینه در این ایستگاه ها به حدود 105 دسی بل رسید.

وی با اعلام اینکه آتش بازی و انفجار مواد محترقه در شب گذشته، منجر به افزایش غلظت آلاینده های هوا در سطح شهر نیز شد، گفت: با توجه به استقرار جوّ نسبتاً پایدار و عدم وزش باد قابل ملاحظه از یک سو و افزایش حجم ترددهای شهری به واسطه برگزاری مراسم چهارشنبه سوری از سوی دیگر، باعث تشدید آلودگی هوای تهران شد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر اینکه شاخص برخط کیفیت هوا در ایستگاه های این شرکت، نشان می دهد که از ساعت 21 دیشب، میانگین برخط کیفیت هوا با شاخص 107 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفت و روند افزایشی میزان غلظت و شاخص آلاینده ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون تا صبح امروز ادامه داشت، افزود: این شرایط در حالی رخ داد که در بازه مورد نظر، تغییرات غلظت برای سایر آلاینده ها بسیار محدودتر بوده است.

میرزایی قمی با اشاره به اینکه در ساعت 23، میانگین برخط کیفیت هوا با شاخص 166 به محدوده شرایط ناسالم برای عموم افراد رسید و روند صعودی آن تا ساعت یک بامداد که به شاخص 196 رسید نیز ادامه داشت، اظهار کرد: با وجود اتمام مراسم در نیمه شب گذشته، تا ساعات ابتدایی صبح امروز نیز به دلیل افت محسوس سرعت باد و کاهش عمق لایه اختلاط جو، شاخص برخط آلاینده ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون، همچنان در شرایط ناسالم قرار داشت و افزایش حجم ترددهای شهری و شروع ترافیک صبح گاهی آلاینده های موجود را تشدید کرد.

وی با بیان اینکه شاخص برخط آلاینده ذرات معلق زیر دو و نیم میکرون در ساعت 8 صبح امروز با میزان 153 همچنان در شرایط ناسالم قرار داشت، تصریح کرد: در ساعت 9 صبح امروز، شاخص برخط آلاینده مذکور با عدد 144 به محدوده شرایط ناسالم برای گروه های حساس کاهش یافت و در مورد سایر آلاینده ها نیز در اکثر ایستگاه های سطح شهر، میزان شاخص برخط در محدوده مجاز قرار دارد.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشدید آلودگی صوتی در تهران به دلیل چهارشنبه سوری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشدید آلودگی صوتی در تهران به دلیل چهارشنبه سوری"، کلیک کنید.