تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

آزادی حمید نوری، اجرای حکم حبس وحید اشتری و قتل رییس اداره تعزیرات حکومتی پاوه از اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته بود.

به گزارش کاماکس، مهمترین اخبار حقوقی هفته گذشته را می‌خوانید:

مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس تبدیل شد/ ۵۳ محکوم امنیتی عفو شدند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

به مناسبت اعیاد سعید قربان و غدیر خم، رهبر انقلاب اسلامی با درخواست رئیس قوه قضائیه برای عفو، تخفیف و تبدیل مجازات دو هزار و ۶۵۴ نفر از محکومان محاکم موافقت کردند.

دستور رئیس قوه قضاییه برای بررسی علل حادثه آتش‌‎سوزی بیمارستان قائم رشت

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

حجت الاسلام و المسمین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه در پی حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان قائم (عج) رشت دستور رسیدگی به این حادثه را صادر کرد.

رئیس قوه قضاییه گفت: دستگاه‌های حفاظتی و اطلاعاتی ما باید پیوسته نسبت به نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان و شیوه‌های ورود و رخنه آن‌ها آگاهی و اشراف داشته باشند و متوجه باشند که چگونه و از چه راه‌هایی از تضعیفِ جایگاه و انفعال نیروها پیشگیری به عمل آورند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت انتخابات پیش‌رو، گفت: امروز نماد حضور و مشارکت مردم و نمود نقش‌آفرینی ممتاز آنها، عرصه و صحنه انتخابات است؛ حضور پرشور و پرمعنا و گسترده مردم در انتخابات و انتخاب مطلوب از سوی آنها، آینده بهتری را برای کشور رقم می‌زند.

پس از سفر رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران به قطر و توافقات انجام شده میان مسئولان دو کشور، صیادان ایرانی محبوس در زندان‌های قطر آزاد و به کشور منتقل شدند.

حمید نوری آزاد شد

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

حمید نوری شهروند ایرانی روز شنبه بعد از پنج سال حبس در زندان‌های سوئد با وساطت عمان و در جریان تبادل زندانیان بین ایران و سوئد به کشور بازگشت و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال خانواده خود و تعدادی از مقامات وزارت خارجه و قوه قضائیه قرار گرفت.

وکیل حمید نوری درباره آزادی موکلش گفت: ایران با دیپلماسی مقتدرانه شهروندی را که ۵ سال در سلول انفرادی سوئد بازداشت بود، آزاد کرد. 

بازگشت ۱۲۰ هزار میلیارد تومان در پرونده بابک زنجانی/ ۴۴۳ پرونده قتل منجر به سازش شد

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

حجت الاسلام خلیلی معاون اول قوه قضاییه گفت: علی‌رغم افزایش ورودی پرونده در سال ۱۴۰۲ شاهد کاهش میانگین متوسط زمان رسیدگی بودیم و کاهش ۱۰ درصدی میانگین متوسط زمان رسیدگی در سال گذشته  و  کاهش ۸ درصدی پرونده‌های معوق را داشتیم. در سال گذشته ۴۲ درصد صلح و سازش داشتیم و ۴۴۳ پرونده مربوط به قتل با گذشت اولیای دم به صلح و سازش منجر شد. معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اقدامات موثری در پیشگیری از وقوع جرم انجام داد و کاهش ۲۰ درصدی سرقت از خودرو و منازل را داشتیم.

وی گفت: در زمستان سال ۱۴۰۲، چند پرونده مهم فساد اقتصادی که بعضی از آن‌ها کهنه و قدیمی شده و در ذهن مردم به عنوان یک پرونده باز باقی مانده بودند با همین نگاه عملگرا و نتیجه محور به پایان رسیده و اموال مردم به کشور و خزانه ملی بازگشت و موفقیت‌های مهمی کسب شد. به عنوان مثال پرونده قدیمی و مهم آقای بابک زنجانی با مجموعه ای از اقدامات بسیار پرحجم و پردامنه و همکاری فشرده با ضابط محترم پس از چند سال به نتیجه رسیده و اموال مردم به ارزش تقریبی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان به کشور بازگشت و تحویل بانک مرکزی شد. در حوزه مقابله با فساد در درون قوه قضاییه هم مردم عزیز و شریف دیدند و شاهد بودند که هیچ مماشات یا کوتاهی در کار نبود و حتی زمانی که مشخص شد منسوبین یکی از مقامات ارشد قوه قضاییه دچار تخلفی‌شده اند، با دستور و پیگیری شخص ریاست معزز قوه قضاییه این پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت و دادگاه آن نیز در حال برگزاری است و خدمت ملت شریف ایران نیز اطلاع رسانی شده است.

معاون اول قوه قضاییه همچنین بر ضرورت هماهنگی کامل بین بخش‌های مختلف قوه قضاییه و همچنین دستگاه‌های اجرایی، برای اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول تاکید کرد.

دستور دادستان کل کشور برای شناسایی و برخورد با عوامل مقصر در حادثه ریزش معدن شازند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

به دنبال حادثه ریزش معدن شازند اراک در روز یکشنبه مورخ ۲۷ خردادماه که منجر به فوت و مفقودی چهارتن از معدن‌کاران شد، حجت الاسلام والمسلمین موحدی آزاد دادستان کل کشور در پیامی به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، دستور بررسی و رسیدگی هرچه سریعتر این حادثه و ابعاد آن را صادر کرد.

دادستان کل کشور خطاب به دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان دستور بررسی علت حادثه آتش‌سوزی در بیمارستان قائم رشت و رسیدگی ویژه به پرونده و همچنین برخورد قاطع با عامل یا عاملان این حادثه که قصور و سهل‌انگاری داشته‌اند را صادر کرد.

موحدی در نشست بریکس نیز عنوان کرد: لازم است دادستان‌های کشورهای عضو با بهره‌مندی از فناوری‌های نوین و تجهیزات ارتباطی نقش ویژه‌ای در همکاری برای مقابله با این جرایم فضای مجازی داشته باشند.

وحید اشتری به زندان معرفی شد

رسیدگی قضایی به پرونده‌های وحید اشتری که مربوط به سال‌های ۹۹، ۱۴۰۰، ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ می‌شده است، به دقت در مراحل مختلف دادسرا، دادگاه بدوی، دیوان عالی کشور، معاونت قضایی و دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد بررسی قرار گرفت و رای قطعی یک از پرونده‌های وی صادر و پرونده برای اجرای احکام به دادسرا ارجاع و رای اجرا و اشتری به زندان معرفی شد.
 

دادگاه‌های کشورهای عضو بریکس اقدامات قضایی مناسب درباره تحریم‌های آمریکا اتخاذ کنند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

حجت الاسلام منتظری رئیس دیوان عالی کشور از دادگاه‌های کشورهای عضو بریکس خواست که اقدامات قضایی مناسب درباره تحریم‌های آمریکا اتخاذ کنند.

رئیس دیوان عالی کشور جذب قضات توانمند در دیوان عالی کشور و خدمت بهتر به مراجعین را از برنامه‌های این مجموعه برای بهبود عملکرد و افزایش مختومه‌ها عنوان کرد.

همچنین منتظری در جریان سفر به  روسیه و در حاشیه اجلاس روسای دیوان‌ عالی کشورهای عضو بریکس با روسای دیوان عالی فدرال دموکراتیک اتیوپی و بلاروس دیدار کرد.

حقوق زندانیان باید محترم شمرده شود

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

ربیع‌الله قربانی رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران با تاکید بر ضرورت رسیدگی خارج از نوبت به پرونده‌های زندانیان گفت: این امر می‌تواند به تسریع در اجرای عدالت کمک کند و از تأخیرهای غیر ضروری جلوگیری کند.

تعیین شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در دادگستری استان تهران

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

علی القاصی کاماکس رئیس کل دادگستری استان تهران از تعیین شعب ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی در راستای ماده ۳۴ قانون انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و گفت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باید جوانب احتیاط را به‌گونه‌ای در رفتار و گفتار خود رعایت نمایند که با طرح مسائل غیرمرتبط، اتهام‌زنی و تخریب اغیار، زمینه سوءاستفاده بدخواهان و دشمنان فراهم نشود.

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: آنچه در پرونده‌های قضایی با موضوع رمزارز مبرهن است، این است که ماهیت این پرونده‌ها نوعی کلاهبرداری اینترنتی است که بر اساس آن وجوه قابل توجهی از مردم در قالب رمزارز که در اغلب موارد بدون پشتوانه است، اخذ گردیده و جمع کثیری از شهروندان مالباخته شده‌اند.

القاصی  با اشاره به جلوگیری از زمین‌خواری پیچیده و بزرگ در اراضی «سرخ چشمه» گفت: با همفکری و هماهنگی در کارگروه‌های مربوطه و تعامل بخش‌های مختلف در خصوص ۵۲۱ هکتار از این اراضی سند مالکیت به نام دولت صادر شد.

شناسایی ۱۰۸ نقطه حادثه‌خیز جاده‌ای/ رفع خطر از ۴۵ نقطه پرتصادف

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

علی صالحی دادستان تهران گفت: ۴۵ نقطه حادثه‌خیز و پرتصادف در محورهای مواصلاتی تهران در سال گذشته، ایمن‌سازی و رفع خطر شده است.

در پی اظهارات غیر مستند و خلاف واقع و و نشر اکاذیب اخیر محمود صادقی فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس در یک مصاحبه خبری، ضمن تشکیل پرونده قضایی، دادستانی تهران علیه این فرد اعلام جرم کرد.

دادستان تهران در جلسه بررسی علت خشک شدن درختان منطقه چیتگر دستور داد یک هفته، نسبت به صدور سند کاداستر این منطقه اقدام شود.

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پی آتش سوزی بیمارستان قائم رشت

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

در پی آتش سوزی بیمارستان قائم رشت و فوت و مصدومیت تعدادی از هموطنان، ذبیح الله خداییان رئیس سازمان بازرسی کل کشور به بازرس کل استان گیلان نسبت به بررسی موضوع ماموریت داد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور از یک کارخانه تولیدی در شهرک صنعتی توس بازدید کرد و با تعدادی از افرادی که در این شرکت مشغول به‌کار بودند به گفت‌وگو پرداخت.

۳۰ هزار زندانی با پابند الکترونیکی تحت نظارت هستند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

اصغر جهانگیر سخنگوی قوه قضاییه در نشست مشترک با معاون اول قوه قضاییه در هفته گذشته  در پاسخ به سوال  کاماکس درباره انتقال زندان‌ها به خارج از شهر گفت: این امر پروسه ای پیچیده دارد زیرا بحث زندان‌ها متفاوت است. ابتدا باید زندانی ساخته شود تا امکان تحویل زندان و تغییر زندان باشد اما در این شرایط سخت،  سازمان زندان‌ها و با حمایت‌هایی که بخش‌های دیگر کردند، زندان رجایی شهر را تخلیه کرد، بحث اجرایی شده و امیدواریم انتقال زندان های دیگر هم با تمهیدات لازم فراهم شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه همچنین  گفت: ۳۰ هزار زندانی با پابند الکترونیکی تحت نظارت هستند.

جهانگیر در رابطه با مفقودی ۴۸ تخته فرش کاخ سعدآباد گفت: این پرونده به صورت دقیق و همه‌جانبه در حال پیگیری است، زیرا مسئله بیت‌المال و اموال عمومی از موضوعات خاص برای دستگاه قضایی است و کوچکترین مسامحه در این حوزه را قبول نمی‌کند.

۴۲ هزار زندانی شاغل داریم

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان‌ها گفت: بنیاد تعاون زندانیان به‌عنوان یک مؤسسه اقتصادی، بازوی توانمند سازمان زندان‌ها برای تحقق برنامه‌ها و اهداف و مأموریت‌های سازمان است.

آزادی حمید نوری شکستی دیگر برای منافقین بود

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضائیه با اشاره به اقدام دولت فرانسه علیه مقر گروهک‌ تروریستی و آزادی حمید نوری، گفت: آزادی آقای نوری شکستی دیگر برای گروهک‌ تروریستی منافقین و گروه های ضد ایرانی بود.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت قاطع از اتباع خود در خارج از کشور است، تصریح کرد: بازداشت آقای نوری خودسرانه و غیرقانونی بود.

دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران همچنین از ادامه بازداشت بشیر بی‌آزار در فرانسه انتقاد کرد.

غریب آبادی همچنین اقدام مغایر با حقوق بین‌الملل دولت کانادا در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را محکوم کرد.

زیباکلام می‌تواند برای پیگیری روند درمان از تسهیلات قانونی استفاده کند

قوه قضاییه ادعای منتشر شده در فضای مجازی در رابطه با ابتلای صادق زیباکلام به بیماری در زندان را نادرست دانست.

رییس اداره تعزیرات حکومتی پاوه به قتل رسید

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

در پی سوءقصد به جان رییس اداره تعزیرات حکومتی شهرستان پاوه، رییس سازمان تعزیرات حکومتی مامور پیگیری این موضوع شد.

۱۰ هزار و ۸۴۱ نفر در آزمون وکالت قوه قضاییه سال ۱۴۰۲ پذیرفته شدند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

حسن عبدلیان‌پور رئیس مرکز وکلا کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه از قبولی ۱۰ هزار و ۸۴۱ نفر در آزمون وکالت سال ۱۴۰۲ خبر داد.

اسناد عادی تنظیمی مشاوران املاک فاقد وجاهت قانونی هستند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

حسن بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه اسناد عادی تنظیمی در مشاوران املاک فاقد وجاهت قانونی هستند، گفت: هدف از اجرای قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول تنظیم قرارداد و معاملات سالم برای طرفین معامله است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: طبق آمار حدود ۸۰ درصد اراضی شهرک‌های صنعتی دارای سند ۶ دانگ شده‌اند که آمار بسیار خوبی است و این اقدام جهادی در مدت بسیار کوتاهی انجام شده است.

بابایی گفت: قانون «الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول» مترقی و روبه جلوست و می‌خواهیم معامله در بستر امنی انجام شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در نشست شورای عالی تحول و تعالی سازمان ثبت از تشکیل ۳ کمیته ملی، استانی و شهرستانی در اجرای «قانون الزام به تنظیم سند رسمی اموال غیرمنقول» خبر داد.

اسناد دفترچه‌ای قدیمی دیگر اعتبار قانونی ندارند

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

محمد افخمی رییس اداره ثبت اسناد و املاک تهران با بیان اینکه طبق قانون اسناد دفترچه‌ای قدیمی دیگر اعتباری ندارند و خدمات ثبتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد، گفت: لازم است مردم نسبت به تبدیل اسناد دفترچه‌ای قدیمی به تک برگ اقدام کنند.

اعلام نظر پزشکی قانونی درباره سقوط بالگرد رییس جمهور/ آمار سقط درمانی در سال ۱۴۰۲

تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری

عباس مسجدی رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه طی یکسال گذشته بحران‌های مختلفی را داشتیم، گفت: اولین بحران ما در سال جدید، شهادت رییس جمهور و همکارانشان بود که مورد آزمایش قرار گرفتند و نظرات خود را به دستگاه قضایی اعلام کردیم.

آمادگی سردفتران برای ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول

علی خندانی رییس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: به عنوان کانون سردفتران آمادگی کامل در راستای اجرایی شدن قانون الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول را داریم‌.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تبدیل مجازات اعدام ۲۹ نفر به حبس/ آزادی حمید نوری/ اجرای حکم حبس وحید اشتری"، کلیک کنید.