تاثیر شدت و نوع بارش ها در بخش کشاورزی

تاثیر شدت و نوع بارش ها در بخش کشاورزی

مدیر گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری می گوید اگر چه بارندگی ها می تواند رطوبت خاک را افزایش دهد و به رشد گیاهان کمک کند اما شدت، نوع آن و شیب زمین نیز عوامل مهم دیگری هستند که می توانند بارش ها را تبدیل به منابع آبی موثر یا سیل کنند.

مهران زند در گفت وگو با کاماکس، در پاسخ به این سوال که آیا بارندگی های اخیر تاثیری در بخش کشاورزی خواهد داشت یا خیر؟ گفت: هر رخداد بارش با توجه به خصوصیاتش مانند شدت، مدت و مقدار آن می تواند بر رطوبت خاک و در نهایت کشاورزی تاثیر داشته باشد.

وی افزود: یکی از عوامل مهمی که در خشکسالی کشاورزی با آن مواجهیم کاهش رطوبت خاک است. هر گیاه و محصولی نیاز آبی مختص به خود را در مراحل مختلف رشد یعنی از بذر تا تبدیل شدن به گیاه کامل دارد که این نیاز در مراحل مختلف رشد گیاه تغییر می کند.

مدیر گروه خشکسالی و تغییر اقلیم پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری تصریح کرد: البته شدت، میزان، نوع و زمان بارش نیز اهمیت دارد. مثلا گاهی بارش زمانی رخ می دهد که نیاز آبی گیاه کمتر است. یا بارش به شکل تگرگ به گیاه آسیب می زند، ولی بارش به شکل برف برای اکثر گیاهان بسیار مفید است.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر ویژگی و شرایط بارش ها توپوگرافی زمین نیز در این بخش حایز اهمیت است، گفت: در منطقه ای که زمین شیب زیادی دارد، بارش رخ داده به سرعت تبدیل به رواناب شده و از دسترس خارج می شود. در مقابل در منطقه ای که شیب آن کمتر است، بارش فرصت بیشتری برای نفوذ به لایه های پایین تر خاک دارد و زمانی که آب مدت زیادی در خاک بماند رطوبت مورد نیاز گیاه را  برای دوره طولانی تری تامین می کند. یعنی اگرچه وقوع بارش بسیار مهم است، اما شرایط توپوگرافی زمین، جنس و نوع خاک نیز از اهمیت زیادی در نحوه بهره مندی گیاه از بارش و رطوبت حاصل از آن را داراست.

این کارشناس آبخیزداری در ادامه گفت: هر چه شرایط سطح زمین برای نفوذ بارش ها مهیا باشد می تواند نقش مفیدتر و موثرتری در تامین منابع آبی داشته باشد. در مناطق عاری از گیاه، بخش زیادی از بارش ها تبخیر شده و یا تبدیل به رواناب می شود. در مناطقی که پوشش گیاهی داریم تبخیر کمتر است و بخش قابل توجهی از آب جذب شده به طبقات و لایه های زیرین زمین منتقل شده و از دسترس خارج نمی شود.

زند با اشاره به اهمیت آبخیزداری در نگهداشت آب ناشی از بارش گفت: طرح های آبخیزداری که با اشکال و شیوه های متنوع و متفاوتی (عملیات سازه ای، بیولوژیکی و بیومکانیکی ) در مناطق مختلف کشور انجام می شوند، موجب تقویت پوشش گیاهی شده و می توانند در ذخیره، نگهداشت و بهره برداری هرچه بهتر از  آب حاصل از بارش ها بسیار مفید و موثر باشند.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاثیر شدت و نوع بارش ها در بخش کشاورزی" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاثیر شدت و نوع بارش ها در بخش کشاورزی"، کلیک کنید.