بورس نوسانی روی میز معامله گران

بورس نوسانی روی میز معامله گران

آفتاب نیوز :

افزایش نااطمینانی ها به آینده اقتصاد و مسایل مرتبط با مباحث سیاست خارجی کشور در بازار سهام، تبعاتی همچون کاهش تقاضای موثر سهامی بر جا گذاشته است. بورس تهران برای سومین هفته متوالی شاهد کاهش نسبی قیمت ها بود. در این هفته عقبگرد 0.32درصدی شاخص کل در حالی رقم خورد که در ابتدای خردادماه تصور می شد در این ماه به دلیل اتفاقات ناگوار در حوزه ریاست جمهوری، ماهی متفاوت برای بازار سهام کشور باشد.

بورس پس از چند ماه رکود بی وقفه همچنان نتوانسته به روندی صعودی پا بگذارد، با این حال هنوز نمی توان به طور قاطع بیان کرد که این وضعیت تا چه زمانی پایدار خواهد ماند. اما آنچه در روز های گذشته در تالار شیشه ای رخ داده، نشان می دهد اهالی این بازار نسبت به وعده های حمایتی اخیر خوشبین نیستند. این موضوع خود را در سرخ پوشی شاخص ها نشان داده است.

از این رو شاهد واقعیت این روز های بازار که همان رویگردانی حقیقی ها از سرمایه گذاری در سهام است، هستیم؛ به خصوص اینکه سیاستگذاران در هیچ زمینه ای به صراحت و مشخص سخن نمی گویند. کلی گویی و پرهیز از ارایه جزییات شفاف یکی از موضوعاتی است که بازار های مالی را مبهم جلوه می دهد.

اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر به عوامل شکل دهنده به این وضعیت داشته باشیم باید مساله را این طور بررسی کنیم که نگاه بازار به سیاستگذاری های اقتصادی قدیمی ترین عامل موثر در قیمت ها بوده که توانسته در طول سال های گذشته بازار را تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی آینده بسیاری از سهام موجود در بورس تهران به سیاست های اتخاذ شده در این راستا باز می گردد. به همین دلیل شرایط نامشخص سیاسی و اقتصادی از اصلی ترین موانع شکل گیری تقاضا در بازار سهام است. شاید به همین دلیل باشد که بورسی ها به صعود نرخ ها در بازار ارز و اخبار حاصل از مجامع نیز چندان توجه نشان ندادند؛ این در حالی است که در سال های قبل حداقل در فصل مجامع شاهد افزایش رونق بازار و حضور گرم سرمایه گذاران بودیم.

رفتار بازیگران بازار سهام نشان می دهد که آن ها به سمت فروش های تهاجمی حرکت و مسیر قیمت را به سمت نزول هدایت کرده اند. امسال، اما شرایط به گونه ای دیگر رقم خورده است. کاهش قابل ملاحظه ارزش معاملات خرد روزانه نسبت به هفته نخست معاملاتی فروردین ماه، بعد از یک موج کوتاه مدت رونق، می تواند نشان دهنده تضعیف طرف تقاضا و پررنگ شدن سناریو های تداوم رکود در کوتاه مدت باشد.

درعین حال به باور صاحب نظران بورسی، شاخص های سهام اگرچه اکنون سیگنالی مبنی بر بازگشت قیمت ها به مدار صعود مخابره نمی کنند، اما این اتفاق دوام چندانی نخواهد داشت و به مرور و بعد از تعیین تکلیف تیم اقتصادی جدید می توان نقطه ای بر پایان ریزش های بورس تهران گذاشت؛ بنابراین می توان انتظار داشت حداقل بازار در بازه میان مدت بیش از 20 درصد صعود داشته باشد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بورس نوسانی روی میز معامله گران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بورس نوسانی روی میز معامله گران"، کلیک کنید.