امیر دیپلماسی – کاماکس

امیر دیپلماسی - کاماکس

کسانی که با شهید امیرعبداللهیان مراودات کاری داشته اند، شهادت می دهند امیر دیپلماسی دغدغه ای جز تثبیت و تقویت این ریل گذاری در عرصه منطقه ای و فرامنطقه ای نداشته و باید میراث این شهید و رییس جمهور بزرگوار کشورمان را در طول 3 سال سپری شده از عمر دولت سیزدهم پاس داشت.

به گزارش کاماکس، وطن امروز در یادداشتی به قلم نوید مومن نوشت: فقدان شهید دکتر حسین امیرعبداللهیان، دیپلمات متعهد کشورمان هنوز در باور اکثر مخاطبان حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نمی گنجد. اگرچه خطوط کلان و راهبردی کشور در حوزه روابط بین الملل، منبعث از گفتمان انقلاب اسلامی و دغدغه های کلان کشور در عرصه فرامرزی تعریف شده و تاویل می یابد اما قطعا باورها، استراتژی ها، تاکتیک ها، رفتارها و حتی گفتارهایی که در ذهن و ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه رییس دستگاه دیپلماسی (وزیر امور خارجه) به گردش درمی آید، نقش بسیار مهمی در تثبیت ریل گذاری کلان نظام یا خدای ناکرده انحراف از آن ایفا می کند. کسانی که با شهید امیرعبداللهیان مراودات کاری داشته اند، شهادت می دهند امیر دیپلماسی دغدغه ای جز تثبیت و تقویت این ریل گذاری در عرصه منطقه ای و فرامنطقه ای نداشته و باید میراث این شهید و رییس جمهور بزرگوار کشورمان را در طول 3 سال سپری شده از عمر دولت سیزدهم پاس داشت.

مرور شاخصه های مهمی که در تحلیل نگاه شهید امیرعبداللهیان به عرصه سیاست خارجی و روابط بین الملل وجود داشت، به ما امکان می دهد با ذهنیت و عملکرد وزیر شهید خارجه کشورمان بیشتر آشنا شویم. «استراتژی مقاومت فعال»، «نگاه منظومه محور نسبت به جریان مقاومت»، «مرجح دانستن دیپلماسی منطقه ای »، «تعریف عملیاتی از سیاست خارجی متوازن» و در نهایت، «اعتقاد راسخ به اصالت میدان و تاثیرپذیری دیپلماسی از آن» مهم ترین این شاخصه هاست.

استراتژی مقاومت فعال، به معنای قدرت پیش بینی، عکس العمل و پاسخگویی به هرگونه اقدام دشمنان و پرهیز از نگاه ایده آل گرایانه نسبت به آنهاست. پس از پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دموکرات ها با فرض اینکه همچنان نگاه دولت های یازدهم و دوازدهم یعنی استراتژی تبدیل دشمن به دوست! به مبنای عملکرد کشور در احیای برجام تبدیل می شود، در صدد تحمیل یکطرفه تعهدات برجامی به کشورمان در ازای رفع غیرواقعی تحریم ها برآمدند. با این حال یکی از موثرترین افرادی که بر استراتژی مقاومت فعال در برابر استراتژی فشار حداکثری آمریکا تاکید داشت، شخص وزیر شهید امور خارجه کشورمان بود. شهید دکتر امیرعبداللهیان معتقد بود استراتژی فشار حداکثری ترامپ را نباید در دوران بایدن تمام شده تلقی کرد، بلکه باید مراقب تغییر پوسته و حفظ هسته و شالوده آن بود. حفظ گارد بسته جمهوری اسلامی ایران در برابر زیاده خواهی ها و کژتابی های غرب در مذاکرات احیای برجام، ریشه در همین نگاه تحسین برانگیز و کاربردی دارد. 

نگاه منظومه محور شهید امیرعبداللهیان به جریان مقاومت، شاخصه دیگری بود که سیاست خارجی دولت سیزدهم را می توان بر مبنای آن توصیف و تحلیل کرد. ایشان معتقد بود تحولات گذشته و جاری در منطقه اقتضا می کند روند تبدیل «محور مقاومت» به «منظومه مقاومت» و گسترش اضلاع و ارتقای هم افزایی بازیگران گذشته و جدید آن با سرعت طی شود. شهید امیرعبداللهیان از مناسبات و تجربیات قبلی  خود در حوزه عربی – آفریقایی وزارت امور خارجه بخوبی در این مسیر بهره گرفت. آیا امروز کسی می تواند منکر تسریع شکل گیری منظومه مقاومت در ابعاد ساختاری و عملیاتی طی 3 سال اخیر شود؟

دیپلماسی منطقه ای وزارت امور خارجه در دوران حضور شهید امیرعبداللهیان نیز مبتنی بر حفظ همین ثوابت و ساختارهای ذکر شده بود. عادی سازی روابط با کشورهای عربستان، امارات، سودان و روابط در حال احیا با مصر مبتنی بر اثبات قدرت ساختارسازی منطقه ای جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، نه از موضع ضعف و امتیازدهی به آنها. در باور دولت سیزدهم، قدرت منطقه ای یک کشور در مواجهه با تهدیدات، خلق فرصت ها و اقناع بازیگران منجر به تنظیم رفتار بازیگران فرامنطقه ای خواهد شد. تاکید بر  سیاست خارجی متوازن از سوی شهید امیرعبداللهیان نیز در همین چارچوب باید مورد بررسی قرار گیرد. در نگاه وزیر شهید خارجه کشورمان، سیاست خارجی متوازن به معنای قایل شدن وزن همسان برای همه بازیگران غربی و غیرغربی در عرصه دیپلماسی نیست، بلکه آنچه موضوعیت و اصالت دارد، محاسبه وزن دقیق بازیگران در عرصه روابط بین الملل با توجه به تامین منافع ملی ایران است. به عبارت بهتر، آنچه وزن بازیگران بین المللی را مشخص می سازد، قدرت ذاتی آنها نیست، بلکه نسبت سلبی یا ایجابی آنها با منافع ملی کشورمان است. دولت سیزدهم، تلقی فانتزی و تزیینی نسبت به سیاست خارجی متوازن را از بین برد.

و اما آخرین و شاید مهم ترین شاخصه یک سیاست خارجی موفق و واقع بینانه در نگاه شهید امیرعبداللهیان، اصالت بخشی به قدرت سخت و تبدیل آن به پشتوانه ای برای دیپلماسی و قدرت نرم کشور بود. بر اساس این نگاه، نمی توان در منطقه و دنیایی که رویکرد تهدیدمحور دشمنان نسبت به جوهره و متعلقات انقلاب اسلامی ایران همواره در آن جاری و بارز است، قدرت نرم را محیط بر قدرت سخت تصور کرد. بدون شک اگر دشمن قدرت غلبه میدانی بر ایران و اضلاع جبهه مقاومت را داشته باشد، اساسا سخنی از مذاکره و دیپلماسی با کشورمان به میان نمی آورد. این همان قاعده واقعی و مهمی بود که وزیر خارجه شهیدمان آن را درک و در عرصه دیپلماسی منطقه ای و فرامنطقه ای کشورمان پیاده سازی و اجرا کرد.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امیر دیپلماسی – کاماکس" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امیر دیپلماسی – کاماکس"، کلیک کنید.