افشای یک اتفاق باورنکردنی در پاداش کارلوس کی روش!

به گزارش خبرگزاری کاماکس؛ بررسی فساد گسترده در فوتبال که مربوط به امسال و سال های اخیر بوده، تاکنون فقط درباره چند باشگاه لیگ برتری و افراد شاغل در فوتبال بررسی شده است. یا اینکه بررسی ها هنوز به نتیجه نرسیده، که ارکان دیگری از اهالی فوتبال در هر جایگاه و مقامی و در هر مقطعی اگر سندی از فساد آنها وجود دارد، پاسخگوی مقام قضایی و افکار عمومی باشند.

به گزارش تابناک، در این میان بر اساس آنچه نصراله پژمان فر، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود، پرونده ای که برای مهدی تاج و همراهانش در داخل و بیرون فدراسیون فوتبال در ارتباط با قرارداد مارک ویلموتس باز شده بود، به نتیجه نرسیده اما همچنان مفتوح است. حالا که عزمی وجود دارد تا فسادها با جزییات بررسی شود، بد نیست این پرونده نیز با دقت بالاتری مورد بررسی قرار بگیرد تا اگر مفسده ای بوده تمامی عوامل این انحراف بزرگ نیز محاکمه شود. قراردادی که علاوه بر ضرر 6 تا 9 میلیون دلاری، ساختمان فدراسیون فوتبال و سه دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس را با خود بلعید و پس از تمامی این اتفاقات مهدی تاج بار دیگر رییس فدراسیون فوتبال شد.

البته پرونده مارک ویلموتس و انحراف عجیب در قراردادش تنها موضوع رقم خورده در دوران نخست صدارت مهدی تاج نبود. اتفاقات اصلی شاید در زمان دیگری رخ داد که به دلیل دو قطبی بودن فضای فوتبال و رسانه، چندان به این موضوعات اهمیت داده نمی شد. دوران پر از ابهام کارلوس کی روش در تیم ملی که مسایل مختلفی از جمله برگزاری اردوها، بازی های دوستانه، شایبه درباره شرط بندی روی برخی دیدارهای تیم ملی، دعوت پر ابهام از برخی بازیکنان و… وجود داشت و سکوت برخی رسانه ها و حتی حمایت همه جانبه برنامه پر بیننده تلویزیونی و مجری مشهورش باعث می شد انحراف و فساد به قوت خود باقی بماند.

در زمان کارلوس کی روش اسنادی در رابطه با بازی های دوستانه تیم ملی در رسانه ها منتشر شد که صحت و سقم آن حتی از سوی فدراسیون فوتبال وقت به ریاست مهدی تاج، به تایید رسید. با این حال سرمربی وقت تیم ملی که به گفته خودش برای برگزاری اردوها و بازی های دوستانه تیم ملی یک شریک تجاری داشت و این دلال معروف در تمامی اردوها و بازی ها در رختکن تیم ملی هم تردد می کرد، حاضر نشد پیشنهادهای خارج از کانال خودش را بررسی کند. در فقره برگزاری اردوهای تیم ملی و به ویژه کمپ تمرینی تیم ملی در جام جهانی روسیه هم اتفاقات پر ابهامی رخ داد، از جمله فاکتور 2.5 میلیون دلاری کمپ لوکوموتیو که رسانه های نزدیک به مهدی تاج از تعجب رییس فدراسیون فوتبال نوشتند. با این حال برخی رسانه های جمعی و برنامه پر بیننده تلویزیونی اشاره ای به این فسادها و انحراف های جدی در تیم ملی نداشت.

پس از خروج کارلوس کی روش از ایران و پیش از اخراج این مربی از تیم ملی کلمبیا، اسنادی منتشر شد که در نوع خود جالب بود. جدای از خبر پرداخت پاداش 200 هزار دلاری به این مربی پرتغالی بابت سومی در جام ملت های آسیا 2019 امارات، در حالی که این مسابقات اصلاً دیدار رده بندی نداشت، فدراسیون پیشکشی های بیشتری هم به این مربی پرتغالی داده بود. در اسناد منتشر شده از سوی فیفا که خبرگزاری کاماکس سال 98 از آن پرده برداشت، مشخص شد که پاداش کارلوس کی روش برای صعود به جام جهانی 2018 روسیه بدون مصوبه هییت رییسه فدراسیون فوتبال دو برابر شده است.

افشای فساد در فدراسیون فوتبال با سند فیفا/ تاج قول داد اما ساکت شد + تصویر سند

افشای فساد در فدراسیون فوتبال با سند فیفا/ تاج قول داد اما ساکت شد + تصویر سند

در صفحه نخست این سند که از سوی فیفا منتشر شد و در اختیار خبرنگار تابناک نیز قرار دارد، در ردیف 16 مشاهده می شود که مبلغ یک میلیون و 617 هزار و 252 دلار بابت پاداش صعود به جام جهانی به کارلوس کی روش پرداخت شده است. طبق قرارداد این مربی با فدراسیون فوتبال قرار بوده در صورت صعود ایران به جام جهانی 10 درصد از پاداش تیم ملی که فیفا پرداخت می کند به سرمربی تیم ملی برسد. پاداشی که 8 میلیون دلار بود و 10 درصد آن باید 800 هزار دلار می شد، اما فدراسیون تحت مدیریت مهدی تاج، میزان آن را بیش از دو برابر کرد.

علی کفاشیان که به عنوان رییس فدراسیون فوتبال قرارداد کارلوس کی روش را امضا کرده بود و در زمان صعود به جام جهانی 2018 نیز در هییت رییسه عضویت داشت، در گفت وگویی اعلام کرد که دو برابر شدن پاداش کی روش برای صعود به جام جهانی مصوبه هییت رییسه را نداشته است. با این حال فدراسیون فوتبال و در راس آن مهدی تاج هیچ پاسخ روشنی در این خصوص ندادند.

تنها واکنش فدراسیون فوتبال تحت مدیریت مهدی تاج به ابهامات در خصوص منابع مالی ایران در فیفا گفت وگوی علی سلیمانی، خزانه دار وقت فدراسیون فوتبال با سایت رسمی این فدراسیون به تاریخ 27 مرداد ماه 1398 بود که اعلام کرد: «با توجه به اینکه محل هزینه های جام جهانی خود فیفا بوده و از حساب فدراسیون کسر شده است، بر همین اساس هزینه های پاداش جام جهانی کاملاً شفاف در حساب فی مابین فدراسیون فوتبال ایران و فیفا قابل رویت است که در نشست خبری که در روزهای آینده از طریق سایت رسمی فدراسیون فوتبال اطلاع رسانی خواهد شد، تمام جزییات و مواردی که در صورت وجود ابهام باقی مانده باشد به آن خواهم پرداخت». هرچند این نشست خبری که خزانه دار مورد اعتماد تاج وعده داد در روزهای آینده برگزار شود، هیچگاه برگزار نشد تا با این سکوت ابهامات به قوت خود باقی بماند.

با این حال آنچه غیر قابل انکار بوده و هست، اسناد فیفاست. اسنادی که به وضوح نشان می دهد که یک فساد مالی بزرگ در فدراسیون فوتبال رخ داده و با توضیحات علی کفاشیان مبنی بر نداشتن مصوبه، هیچگاه مشخص نشد که چرا پاداش کی روش، دو برابر شد. هرچند همزمانی پرداخت این پول به کارلوس کی روش و نامه تهدید آمیزی که فیفا در حمایت از بازنشسته های فدراسیون فوتبال، از جمله مهدی تاج ارسال کرد، قابل تامل است. اینکه شاید معامله ای پشت صحنه انجام شده بود تا سرمربی وقت تیم ملی ماموریتی را انجام دهد و در ازای آن پاداش بگیرد. شاید اگر تاج علاقه ای به پاسخگویی در این زمینه داشت، می توانست به این سوال پاسخ دهد که این فرضیه و معامله پشت پرده با کی روش چقدر صحبت داشته است؟

258 258

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افشای یک اتفاق باورنکردنی در پاداش کارلوس کی روش!" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افشای یک اتفاق باورنکردنی در پاداش کارلوس کی روش!"، کلیک کنید.