افزایش جراحی ها در اسفندماه/ فراخوان تهرانی ها برای اهدای خون

افزایش جراحی ها در اسفندماه/ فراخوان تهرانی ها برای اهدای خون

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به کاهش آمار اهدای خون در روزهای پایانی سال و از طرف دیگر افزایش جراحی ها در اسفندماه، گفت: از مردم می خواهم بیماران و سازمان انتقال خون را در این روزها تنها نگذارند و پیش از شروع ماه مبارک رمضان نسبت به اهدای خون اقدام کنند تا با میزان ذخایر مناسبی وارد تعطیلات شویم و در ارتباط با ذخایر خون نگرانی نداشته باشیم.

دکتر سید منتظر شُبر در گفت وگو با کاماکس، درباره وضعیت ذخایر خون گفت: میزان اهدای خون همواره در روزهای پایانی سال به دلایل مختلف مانند شرایط جوی، شیوع بیماری های فصلی و مشغله های واپسین روزهای سال، کاهش می یابد. 

وی ادامه داد: کاهش میزان اهدای خون با افزایش تعداد عمل های جراحی در سطح کشور و به ویژه در استان تهران همراه است. بررسی ها بیانگر این است افراد ترجیح می دهند عمل های جراحی را در روزهای پایانی سال انجام دهند و جراحی را به سال آتی موکول نکنند. از طرفی هم بیمارانی مانند مبتلایان تالاسمی باید همواره خون دریافت کنند و این گروه از بیماران ترجیح می دهند که پیش از پایان سال خون مورد نیاز خود را دریافت کنند که در ایام تعطیلات به برنامه ریزی های خود رسیدگی کنند و در ارتباط با دریافت خون دغدغه ای نداشته باشند. 

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به وضعیت اهدا و توزیع خون در مراکز درمانی خاطرنشان کرد: کاهش اهدای خون، افزایش تعداد عمل های جراحی در اسفند ماه و همچنین افزایش مراجعه بیماران تالاسمی برای دریافت خون سبب می شود که نسبت اهدای خون و  توزیع خون در مراکز درمانی بر هم خورد؛ به طوری که این روزها حدود 1200 واحد خون  در مراکز اهدای خون استان تهران اهدا می شود در حالی که حدود 1600 واحد در مراکز درمانی توزیع می شود. 

وی ادامه داد: بنابراین در صورتی که شرایط کنونی ادامه داشته باشد، ذخایر خون دچار مشکل می شود. تا به این لحظه، با توجه به اقدامات انجام شده میزان ذخایر خون دچار مشکل نشده است. البته معمولا میزان مراجعه برای اهدای خون در تعطیلات نسبت به این روزها نیز کمتر می شود بنابراین این احتمال وجود دارد که میزان ذخایر خون کاهش یابد.

شُبر با بیان اینکه از رسانه ها می خواهم که درباره ضرورت اهدای خون اطلاع رسانی کنند، افزود: شرایط باید به نحوی باشد که بدون کمبود خون به استقبال تعطیلات نوروزی رویم. من از از رسانه ها می خواهم درباره  ضرورت اهدای خون اطلاع رسانی کنند. مردم باید بدانند این امکان وجود دارد که خودشان، بستگان و هم نوعانشان در هر لحظه به خون نیاز داشته باشند و تنها راه تامین خون مورد نیاز بیماران، خونی است که در رگ ها جریان دارد؛ چرا که بشر نتوانسته است جایگزینی برای خون ایجاد کند. 

برنامه ریزی برای چگونگی فعالیت مراکز انتقال خون در ماه رمضان

مدیرکل انتقال خون استان تهران با اشاره به همزمانی هفته پایان سال جاری با ماه مبارک رمضان خاطرنشان کرد: میزان اهدای خون در طول روز در ماه مبارک رمضان کاهش می یابد و اهدای خون به ساعات پس از افطار و شب سوق داده می شود. با توجه به تغییر ساعت مراجعه برای اهدای خون، در ارتباط با نحوه فعالیت مراکز اصلی انتقال خون شهر تهران برنامه ریزی کرده ایم. مراکز اصلی انتقال خون در ماه رمضان، شب ها نیز فعالیت می کنند و تا نیمه شب پذیرای اهداکنندگان خون هستیم. 

وی ادامه داد: نحوه فعالیت مراکز انتقال خون بر مبنای چگونگی مراجعه اهداکنندگان است، اما مراکز انتقال خون در شب های قدر تا سحر فعال هستند. 

شُبر با بیان اینکه از مردم می خواهم بیماران و سازمان انتقال خون را در این روزها تنها نگذارند، افزود: این روزها به خون نیاز داریم؛ امیدوارم که شرایط طوری نشود که کسی برای عمل جراحی به خون نیاز داشته باشد اما خون یا فرآورده مورد نیاز فراهم نباشد. تاکید می کنم که مردم همواره به یاری سازمان انتقال خون و بیماران آمده اند و هیچگاه عمل جراحی به دلیل نبود خون متوقف نشده است. 

مدیرکل انتقال خون استان تهران گفت: من از مردم می خواهم که پیش از شروع ماه مبارک رمضان نسبت به اهدای خون اقدام کنند که با میزان ذخایر مناسبی وارد تعطیلات شویم و در ارتباط با ذخایر خون نگرانی نداشته باشیم. 

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش جراحی ها در اسفندماه/ فراخوان تهرانی ها برای اهدای خون" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش جراحی ها در اسفندماه/ فراخوان تهرانی ها برای اهدای خون"، کلیک کنید.