اجرای تیاتر در مسجد تجربه ای متفاوت و خاطره انگیز بود

کارگردان نمایش «زال و سیمرغ» در گفت وگو با کاماکس:

اجرای تیاتر در مسجد تجربه ای متفاوت و خاطره انگیز بود

فرناز جواری گفت: مسجد مکانی امن برای انجام فعالیت های فرهنگی و هنری و هنرمندان است. هنگامی که در مساجد به تمرین و اجرای نمایش هایمان می پردازیم، احساس خیلی خوب و خوشایندی داریم.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری کاماکس، فرناز جواری با نمایش «زال و سیمرغ» به بخش کاغذی نخستین جشنواره ملی تیاتر شبستان کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور راه یافته است.

جواری متولد سال 1371 از استان کرمانشاه است. وی ابتدا در رشته شیمی تحصیل کرد و سپس تغییر رشته داد و تصویرسازی خواند. جواری بعد از تحصیل، در آموزش و پرورش مشغول فعالیت شد و با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز ارتباط برقرار پیدا کرد. وی در حوزه های نگارگری، عروسک سازی، خوشنویسی و نقاشی هم فعالیت دارد و در برخی از این رشته ها تدریس می کند.

این هنرمند در خصوص نمایش زال و سیمرغ بیان داشت: این اثر تلفیقی از نگارگری با عروسک کاغذی است. ایده اجرای این نمایش از زمانی در ذهن من شکل گرفت که خانم ساغر لطفی نژاد یک دوره آموزشی در حوزه تیاتر کاغذی در قالب مدرسه تیاتر شبستان در شهر کرمانشاه برگزار کرد. من در آنجا با تیاتر شبستان آشنا شدم و نمایش زال و سیمرغ را برای این جشنواره آماده کردم.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه سختی هایی در موضوع رفت و آمد ها و اسکان عوامل وجود داشت، اما برخورد دست اندرکاران و مخاطبان در مساجد به قدری دل نشین بود که سختی ها فراموش شد. ما از استقبال مردم و مخاطبان در مساجد انرژی مثبت بسیاری دریافت کردیم و تشویق شدیم تا در این مسیر حرکت کنیم و جشنواره را رونق ببخشیم.

جواری عنوان کرد: مسجد مکانی امن برای انجام فعالیت های فرهنگی و هنری و هنرمندان است. هنگامی که در مساجد به تمرین و اجرای نمایش هایمان می پردازیم، احساس خیلی خوب و خوشایندی داریم. من ایده برگزاری یک جشنواره در مساجد را بسیار خوب و ارزنده قلمداد می کنم.
کارگردان زال و سمیرغ همچنین اظهار داشت: مضمون این نمایش شکرگزاری خداوند است. گذشتگان همواره و در همه حال شکرگزار خداوند بودند و اگر بتوانیم این فرهنگ را احیا و در جامعه مان جاری و ساری کنیم، اتفاق خوبی خواهد بود.

وی تاکید کرد: بچه های مسجد با کمترین امکانات می توانند به آماده سازی و اجرای تیاتر بپردازند. در هر یک از مساجد استعداد های بسیار خوبی در بین کودکان و نوجوانان وجود دارد که با کسب آموزش های لازم می توانند اجرا های خوبی رقم بزنند. مساجد می توانند کانون ها و پایگاه هایی برای انجام فعالیت های هنری و انتقال معارف و مفاهیم دینی در قالب آثار هنری همچون تیاتر باشند.

این کارگردان هنری و تیاتر بیان داشت: پدر بنده خوشنویس است و من سال هاست که در حوزه نگارگری و مینیاتور فعالیت می کنم. همچنین بنده خیلی به شاهنامه علاقه مند هستم. از این رو تصمیم گرفتم در یک اثر نمایشی، ترکیبی از همه اینها با عروسک کاغذی به وجود بیاورم. امیدوارم که این ترکیب برای بینندگان جذاب باشد. تلاش کردم که یک حس قدیمی در اثرم دیده شود.

وی افزود: کسانی که با آنها کار را انجام دادم نوجوان هستند. مخاطبان اصلی این اثر نیز نوجوانان هستند. البته این اثر با زبانی عامیانه ارایه شده و کودکان نیز می توانند آن را تماشا کنند. شعر های شاهنامه با زبانی روان و ساده بیان شده اند. امیدواریم فرهنگ شاهنامه خواهی در مساجد و جامعه گسترش پیدا کند.

جواری گفت: در فرهنگ و تاریخ ما آموزه هایی وجود دارد که با مذهب و دین ما نیز منطبق هستند. ما می توانیم این آموزه ها را در قالب تیاتر هایی در مساجد اجرا کنیم.

وی عنوان کرد: تعداد عوامل این نمایش هفت نفر هستند. 2 نفر از آنها نوازنده هستند که به صورت زنده به اجرا می پردازند. یک نفر راوی است که به روایت موضوع می پردازد. 3 نفر نیز عروسک گردان هستند که هر کدام دیالوگ هایی دارند. عروسک ها و دکور را خودم ساختم و عروسک گردانی را به عوامل آموختم. در دو ماه گذشته تمرین های بسیاری برای اجرا و حضور در جشنواره انجام دادیم.

نمایش زال و سیمرغ به کارگردانی فرناز جواری است که در روز های 14، 15 و 16 اسفند در مساجد ابوالصدق، رحمانی و صاحب الزمان (عج) تهران اجرا شد.

گفتنی است؛ «نخستین جشنواره ملی تیاتر شبستان» به همت کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از 13 الی 18 اسفند 1402 با شعار «مسجد، تیاتر، آگاهی» در سطح مساجد تهران برگزار می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اجرای تیاتر در مسجد تجربه ای متفاوت و خاطره انگیز بود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اجرای تیاتر در مسجد تجربه ای متفاوت و خاطره انگیز بود"، کلیک کنید.