آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر انقلابی متکی بر خواست و اراده الهی برای ایجاد غم و شادی، قهر و لطف، خواستن و نخواستن و… است. هنرمندانی مانند حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا چنین هنری داشتند. هنری که لطف و قهر داشت و زشت و زیبایی را در جهت درست نمایان می کرد.

به گزارش کاماکس، در ادامه سلسله برنامه های بزرگداشت اهالی کتاب و فرهنگ، آیین بزرگداشت شاعر، نویسنده و تصویرگر پیشکسوت حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا به پاس بیش از چهار دهه فعالیت در جبهه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی با مشارکت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجمع ناشران انقلاب اسلامی و خانه کتاب و ادبیات ایران سه شنبه (پانزدهم اسفند 1402) با حضور یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میثم نیلی، مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، سردار حمید بزم شاهی، دبیر اشراف فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قاسم تبریزی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ و جمعی از ناشران و نویسندگان در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد.

در این آیین، یاسر احمدوند با بیان اینکه امیدوارم این مراسم آغازی برای قدردانی بیشتر از تلاش و مجاهدت هنرمندان انقلابی گمنام کشورمان باشد، گفت: یک فرد بی هنر برای مشهور شدن باید خیلی تلاش کند، اما یک هنرمند برای مشهور نشدن باید تلاش کند چرا که ذات هنر با شهرت گره خورده است. زمانی که هنرمند توانمند و قابل به اندازه هنرش شناخته نشود به این معناست که تلاش کرده گمنام باقی بماند و این ویژگی قابل تحسین و آموختن است.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: انقلاب در معارف دینی به معنای دگرگونی حال است که در حدیث شریف نبوی آن را به حضرت حق نسبت داده اند. پیامبر اکرم(ص) در حدیث «قَلْبُ الْمُوْمِنِ بَینَ الْاِصْبَعَینِ مِنْ اَصَابعِ الرَّحْمَنِ یقَلِّبُهُ کَیفَ یَشَاءُ» می فرماید: «قلب بنده مومن گویی در بین انگشت خداوند قرار دارد و اگر اراده کند تحول احوال را ایجاد می کند.» بر اساس تفسیر مفسران منظور از این دو انگشت همان قهر و لطف و غم و شادی است که در احوال انسان ایجاد می شود. کار هنر نیز ایجاد غم و شادی با ابزار هنر و احساس است. هنر انقلابی متکی بر خواست و اراده الهی برای ایجاد غم و شادی، قهر و لطف، خواستن و نخواستن و… است. هنرمندانی مانند حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا چنین هنری داشتند. هنری که لطف و قهر داشت و زشت و زیبایی را در جهت درست نمایان می کرد.

احمدوند در پایان بیان کرد: امیدوارم نهادهایی که حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا بر گردن آنها حق دارند برای قدردانی از زحمات و تلاش های این هنرمند عزیز اقداماتی انجام دهند. نام گذاری مکانی به اسم ایشان، حمایت از آثارشان و… حداقل ترین کاری است که به پاس قدردانی از سال ها مجاهدت ایشان در این عرصه می توان انجام داد.

آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد

مرتضی امین الرعایا محدودیتی در انجام حرکت های فرهنگی نداشت

قاسم تبریزی، نویسنده و پژوهشگر تاریخ نیز در این آیین با اشاره به حرکت های فرهنگی و هنری حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا بیان کرد: در دوران پیش از انقلاب، شخصیت های انقلابی در سه جبهه مبارزه می کردند؛ جبهه اول علیه رژیم پهلوی و عوامل آن بود، جبهه دوم علیه جریان غرب گرایان و غرب زدگان بود که در تعارض بنیادین با دین، مبانی فرهنگ و تمدن اسلامی قرار داشتند و جبهه سوم علیه حرکت غرب مخصوصا مراکز شرق شناسی، ایران شناسی و اسلام شناسی بود که توطیه های جهانی علیه دین داشتند. در این زمان، نیروهای انقلاب اسلامی با اخلاص، اتکال به خدا، ایثار و فداکاری وارد عرصه شدند. کسانی که در عرصه های سیاسی، زندان و شکنجه را تحمل می کردند و کسانی که با قلم و زبان در محافل و مساجد حضور داشتند و هنرمندانی که از طریق هنر به بیداری جامعه می پرداختند. در این دوره شاهد نیروهای برجسته ای در حوزه شعر، ادب و هنر همچون حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا بودیم. با ایشان از طریق موسسه انتشارات بعثت آشنا شدم. ایشان علاوه بر طراحی تصویر حضرت امام خمینی (ره)، سیدجمال الدین اسدآبادی و سایر چهره ها در طراحی جلد کتاب ها نیز فعالیت می کردند.

این پژوهشگر حوزه تاریخ ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی عرصه فعالیت گسترده تر شد. در کنار رویارویی جریانات ضد انقلاب چپ و راست، جریانات سلطنت طلب و نشریات و مطبوعاتی که عمدتا در تقابل با انقلاب اسلامی و اهداف آن بودند حضور افرادی مانند حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا در نشریه های اسلامی و ارایه طرح های مختلف افشاگر ماهیت گروه ها و حزب توده، دموکرات کردستان و… بود. این صحبت ها ناگفته و ناشناخته باقی مانده است و باید برای شناخت شان به نشریات سال های 1357 تا 1360 مراجعه کرد. در این دوره فعالیت های حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا قابل توجه است. طراحی نشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و سایر نهادها از سوی ایشان صورت گرفته است. به عبارتی ایشان محدودیتی در حرکت های فرهنگی نداشتند.

او با بیان اینکه حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا با تاسیس انتشارات «پیام آزادی» وارد عرصه نویسندگی برای کودکان شد، گفت: او از دوران دفاع مقدس تا سال 1370 در عرصه فعالیت های فرهنگی، کتاب و نویسندگی فعال بود. سپس به دروس طلبگی گرایش پیدا کرد و از دهه 70 به بعد به عنوان یک روحانی پاسخگوی سوالات و شبهات نسل جوان بود. فعالیت های او نیز در این دوران مغفول مانده است. این به این معناست که این نسل به دنبال مقام، شهرت و ثروت نبود بلکه اسلام و خدمتگزاری برای آنها اولویت داشت. امثال افرادی مانند حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا کم نداریم که عده ای از آنها به شهادت رسیدند و عده ای به عنوان حجت در جامعه ما حضور فعال دارند.

تبریزی افزود: تجلیل از حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا تجلیل از شخصیتی است که تمام زندگی خود را صرف اسلام، انقلاب، خدمت به فرهنگ، تمدن و جامعه کرده است. بخش دیگر، تجلیل از حرکت فکری کسانی مانند شهید مرتضی آوینی و ناشرانی است که در این عرصه فعالیت کردند. یکی از غفلت های ما عدم تبیین حرکت فرهنگی ناشران از سال 1320 تا 1340 و پس از آن به ویژه از 1341 تا 1357 است. نقش ناشران در ایثار، گذشت، تحمل زیان، تحمل زندان، شکنجه و تبعید و ارایه هنر و فرهنگ غیر قابل انکار است. لذا زمان آن رسیده است که به تبیین تاریخ فرهنگی و سیاسی کشورمان بپردازیم.

آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد

ناشران همسو و هم عقیده با انقلاب اسلامی ایران زحمات خود را مضاعف کنند

میثم نیلی، مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی نیز در این آیین طی سخنانی بیان کرد: در آستانه ماه مبارک رمضان و در روزهای باقی مانده از ماه شعبان برای تجلیل از کسی دور هم جمع شده ایم که سال ها برای ادبیات و تربیت نسل کودک و نوجوان ایران عزیز ما زحمت کشیدند. حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا بر گردن همه ما، نسل ما، نسل های بعد و حتی قبل از ما حق داشته و دارند. به عنوان یکی از پرورش یافتگان و بهره مندان از تولیدات ایشان دست بوسشان هستم. زحماتی که خالصانه کشیده شده است. او در آن دوره با همه سختی ها و با کمبود امکانات شب و روزشان را به موضوع فرهنگ اختصاص داد و این زحمات نزد خداوند گم نمی شود.

اوافزود: اهمیت هیچ چیز برای ایران و جهان اسلام بالاتر از آینده نیست. امروز آینده توسط نسلی ساخته می شود که ما برای آن کار می کنیم. اگر برای آن خوب کار کرده باشیم برداشت خوب نیز خواهیم داشت، در غیر این صورت باید به قضا و آنچه دشمنان برای نسل های ما تدارک دیده اند، تن بدهیم. اگر کودکان و نوجوانان را به عنوان مهمترین مخاطب در نظر بگیریم معلوم می شود که افرادی مانند حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا و همسنگرانشان چه تلاش ها و زحماتی برای آینده ایران داشته اند. پیام اصلی این آیین این است که امروز وظیفه ما چیست؟ آیا کاری مهمتر از تربیت نسل آینده داریم؟ آیا نقش محوری هنر و ادبیات را در این عرصه جدی می گیریم؟ این آیین برای تکریم حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا و تکریم ادبیات و هنر انقلاب و ادبیات و هنر حوزه کودک و نوجوان است.

مدیر عامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی ادامه داد: کتاب های منتشرشده از سوی حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا در انتشارات پیام آزادی بر نسل هایی تاثیرگذار بود. کتاب «نان خشک» و اشعار ایشان بر نسل دوران ما تاثیرگذار بود. امروز نویسندگان ما برای خلق آینده زیبا برای ایران و تمدن اسلامی می توانند از کار هنرمندانه و ادبی بهره بگیرند. از همه همسنگران، استادان و ناشران همسو و هم عقیده با انقلاب اسلامی ایران می خواهم زحمات خود را مضاعف کنند. این نسل تحت تهاجم است و هویت ما مورد حمله قرار گرفته است. خطر بیخ گوش ما احساس می شود و نباید کوتاهی کنیم تا مسیر افرادی مانند حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا پررهرو باشد.

آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد

نشان  سپاه پاسداران بی بدیل است

سردار حمید بزم شاهی نیز در این آیین با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران به اذعان همه صاحب نظران و انقلاب شناسان فراتر از همه انقلاب ها بود، گفت: انقلاب اسلامی ایران تحولی عظیم در نظریه های انقلاب مطرح کرد. انقلابی که نه تنها در جنبه های شکلی و فرمی انقلاب تحول ایجاد کرد، بلکه از لحاظ محتوایی با سایر انقلاب ها نیز تفاوت و تفاضل معنایی زیادی داشت. انقلاب اسلامی ایران از لحاظ عقیدتی و محتوایی بسیار فرهنگی و فکری بود و بر پایه اندیشه اندیشمندان رقم خورد. سایر انقلاب ها ممکن است بر اساس معیشت، منطق ساده اجتماعی و… شکل گرفته باشند، اما انقلاب اسلامی ایران بر اساس مجموعه ای از آرمان های متعالی موجود در اندیشه اسلامی و اندیشه شیعی ریشه پیدا کرد. این انقلاب نمی توانست مانند سایر انقلاب ها بر اساس مجموعه ای از حرکت های ساده و خشن شکل بگیرد بلکه باید فکورانه و هنرمندانه پیش می رفت.

بزم شاهی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران با حضور و رهبری شخصیتی ارجمند و متعالی، دارای چهره ای الهی و پیامبرگونه یعنی امام خمینی(ره) آغاز شد و تمام رهبران و پیشگامان انقلاب اسلامی شخصیت های متعالی، متفکر، اخلاقی و عرفانی داشتند و ویژگی های خاصی به انقلاب بخشیدند. دیدن تحول انقلاب اسلامی ایران در جهان و تغییر معادلات در قالب پیچ تند تاریخی و ظهور نظم نوین مبتنی بر اندیشه های الهی و آرمان های بشری بیهوده و  بدون رنج و تلاش شکل نگرفته است. بلکه این تغییرات ثمره مجموعه عظیمی از مجاهدت های خالصانه، گمنامانه و بسیار عمیق است که در همه عرصه ها شکل گرفته است. اگر عرصه دفاع مقدس را با چندین عنصر انسانی، سرداران اسطوره ای و قهرمانان می شناسیم باید بدانیم در کنار آنها به مرور پدیده هایی از دفاع مقدس نمایان می شوند که تا امروز ناشناخته بوده اند.

دبیر اشراف فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران تا ابد شگفت انگیز خواهد بود، بیان کرد: هر روز جلوه های جدیدی از مسایل رازگونه انقلاب اسلامی ایران کشف می شود. این انقلاب با انگیزه های همه مردم سروکار داشته و همه مردم که دل در گرو این انقلاب داشتند برای خود رسالتی ترسیم و بر اساس آن  مسیری برای خود مشخص و شروع به فعالیت کردند؛ بدون اینکه کسی به آنها دستور دهد یا آنها را بازخواست کند.

او افزود: امروز در آیین تجلیل از شخصیتی حضور داریم که نشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نشان سازمان های انقلابی را طراحی کرده است. به تازگی متوجه شدم بسیاری از خوراک فکری و فرهنگی خودم از ابتدای انقلاب تا کنون را از افرادی مانند حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا گرفته ام. از ابتدای حضورم در سپاه پاسداران به اقتضای شغلم با تمام زوایای نشان این سازمان آشنا شدم و همیشه از طراح این نشان شگفت زده می شدم که چه کسی توانسته این نشان را با این دقت و ظرافت طراحی کند. این نشان مانند خود سپاه، شهدای سپاه، هویت و ماهیت سپاه بی بدیل است و دارای خلوص و تفاوت ماهوی و ماهیت عمیق و پررنگ مکتبی است. نشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد پسند مردم و مجاهدان جبهه مقاومت در سراسر دنیاست و گروه های مقاومت برای بلند کردن پرچم علیه آمریکا و نظام استکبار از نشان سپاه استفاده می کنند و تمام اعضای جبهه مقاومت به اختیار خودشان نشان های مرتبط با سپاه را در اختیار می گیرند.

آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد

آقای امین الرعایا! «قصه ما همین بود»

محمد میرکیانی، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان نیز در این آیین با اشاره به سابقه آشنایی خود با حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا گفت: سال 1368 فعالیت و همراهی خودم را با انتشارات «پیام آزادی» آغاز کردم. در آن زمان مجموعه پنج جلدی «قصه ما همین بود» را به این انتشارات سپردم و کار طراحی جلد آن را حجت الاسلام والمسلمین مرتضی امین الرعایا برعهده گرفت. این مجموعه زمانی منتشر شد که ناشران بعد از انقلاب اسلامی ایران توجه خاصی به زوایای پیدا و پنهان ادبیات کهن نداشتند. این مجموعه برای اولین بار بعد از انقلاب با بیش از نیم میلیون نسخه منتشر و موج بزرگی در حوزه بازنویسی و بازآفرینی ادبیات کهن در کشور شروع شد.

 این نویسنده با بیان اینکه توانایی های حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا بسیار گسترده اما ناشناخته باقی مانده است، افزود: استفاده ایشان از تصاویر اصیل و سنتی بسیار زیبا در تصویرگری این کتاب باعث شده بود بسیاری از نویسندگان به ظرفیت پنهان ادبیات در فرهنگ ایران زمین توجه کنند. هنگام حضورم در این جلسه به آقای امین الرعایا گفتم «قصه ما همین بود».

توصیه مرتضی امین الرعایا به خواندن دعای روزهای ماه رمضان

در پایان این آیین حجت الاسلام والمسلمین امین الرعایا  در سخنان کوتاهی حاضران را به خواندن دعاهای ویژه روزهای مباره مبارک رمضان توصیه کرد و گفت: در دعاهای ماه مبارک رمضان «اَللّهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیتِک الْحَرامِ فِی عامی هذا وَفی کلِّ عامٍ …» آمده است. به این معنا که «خدایا! در این سال و هر سال، تا زمانی که عمرم باقی است و در آسایش و گشایش روزی به سر می برم، زیارت خانه ات بیت الله الحرام را نصیبم گردان». اما همانطور که می دانیم این تعداد سفر امکان عملی ندارد. از آیت الله بهجت درباره این دعا سوال پرسیدند و ایشان در جواب گفتند که هر کس این دعا را در ماه مبارک رمضان بخواند خداوند به برکت این دعا ملکی را خلق می کند تا به جای آن شخص به سفر مکه برود و ثواب آن را به نام آن شخص می نویسد. این دعا برای ماه مبارک رمضان ذکر شده است و بهترین هدیه است تا خداوند خود را بشناسیم.

آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آنچه در بزرگداشت مرتضی امین الرعایا گفته شد"، کلیک کنید.