آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون قم در دولت شهید جمهور محقق شد

کاماکس/قم مدیرکل اداره انتقال خون استان قم گفت: علی رغم دوره کوتاه سه ساله دولت شهید جمهور آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون در استان قم و همچنین مرکز انتقال خون کشور برآورده شد.

خون یکی از مهمترین احتیاجات هر شهر و منطقه ای با تمرکز جمعیتی است که به دلایل مختلف ممکن است هر لحظه یک انسان را از مرگ نجات داده و یا به سمت مرگ پیش ببرد. به همین دلیل مراکز انتقال خون از حیاتی ترین مراکز درمانی در سطح جوامع به شمار می روند.

همه روزه بسیاری از افراد در جریان سوانح رانندگی و جراحی ها به خون و فرآورده های آن نیاز پیدا می کنند، همچنین بیماران تالاسمی و هموفیلی برای ادامه زندگی به دریافت مرتب خون نیازمندند و با توجه به اینکه مدت نگهداری خون و فرآورده های آن محدود است باید چرخه اهدای خون در جامعه مستمر باشد تا کوچکترین خللی در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی به وجود نیاید.

در همین راستا استفاده از تجهیزات به روز و ارتقای خدمات رسانی در مراکز انتقال خون از اهمیت بسزایی برخوردار است و دولت مردمی سیزدهم در این حوزه نیز کارنامه درخشانی از خود به جای گذاشته است.

سازمان انتقال خون ایران در طول 3 سال فعالیت دولت سیزدهم و با استفاده از ظرفیت مردم توانست برنامه های خود را با شتاب و اثرگذاری بیشتر به سمت اهداف تعیین شده پیش ببرد. آزمایش های غربالگری مولکولی NAT از اهداف سازمان انتقال خون بود که در دولت سیزدهم محقق شد.

در اردیبهشت سال جاری در پنجمین کنگره بین المللی طب انتقال خون بود که دکتر جعفر حسین، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: من به شدت تحت تاثیر استانداردهای سلامت، بهداشت و درمان ایران قرار گرفتم؛ نه بر اساس دیدگاه شخصی بلکه بر اساس استانداردهای who و جهانی. این فرصت بسیار خوبی برای حضار است که حاصل شده تا بتوانند پیشرفت های بهداشت و سلامت منحصر به فرد ایران را در منطقه و جهان مشاهده کنند. برخی از بخش های سازمان انتقال خون فعالیت های ویژه ای دارند و در زمینه اصلاح خدمات درمان و بهداشت فعال هستند که فرصت بسیار خوبی برای کارشناسان این امر فراهم آورده تا بتوانند از دوره های آموزشی بهره مند شوند.

وی ادامه می دهد: من به شدت تحت تاثیر سیستم انتقال خون ایران قرار گرفتم که در شرق مدیترانه و غرب آسیا بسیار خاص و منحصر به فرد است. این سیستم در جهان زبانزد است و ظرفیت های نهادینه بسیار خوب و چشمگیری دارد.

آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون قم در دولت شهید جمهور محقق شد

با راه اندازی دستگاه های پیشرفته غربالگری نمونه های خون در قم، آزمایش نمونه خون های اهدایی که تاکنون در خارج استان انجام می شد، در حال حاضر در اداره کل انتقال خون استان قم به روش بسیار پیشرفته کمی لومینسانس انجام می شود.

ما نیز با هدف آگاهی از فعالیت ها و دستاوردهای دولت سیزدهم به ریاست شهید جمهور آیت الله رییسی در حوزه انتقال خون استان قم با مدیرکل این اداره به گفت وگو نشستیم.

در همین رابطه مهدی پهلوانی ستوده در گفت وگو با کاماکس، عنوان کرد: علی رغم دوره کوتاه سه ساله دولت شهید جمهور، آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون در استان قم و همچنین مرکز انتقال خون کشور برآورده شد.

مدیرکل اداره انتقال خون استان قم ادامه داد: در استان بحث اتوماسیون و هوشمندسازی آزمایشگاه از جمله اهداف ما بود که نیاز به سه دستگاه و سه ربات هوشمند برای تعیین گروه های اصلی خون، تعیین گروه های فرعی خون و غربالگری ویروسی داشت، این انتظار وجود داشت که تامین سه دستگاه در طول چند سال محقق شود، در حالی که هر سه دستگاه مورد نیاز استان در طول یکسال تامین و به مجموعه تجهیزات ما اضافه شد.

تامین 3 دستگاه اتوماسیون تست های غربالگری در قم

وی افزود: هوشمند سازی آزمایشگاه ضمن افزایش دقت و حذف خطاهای کاربر انسانی منجر به افزایش سرعت و بی نیازی استان در انجام آزمایشات می شود، همچنین باعث آزاد سازی سریع تر فرآورده های خونی می شود که در بحث پلاکت 20 درصد به حجم ذخایر ما اضافه می کند.

پهلوانی ستوده یادآور شد: با توجه به افزایش تعداد تخت های بیمارستانی استان در آینده نزدیک و به تبع نیاز بیشتر مراکز درمانی به خون و فرآورده های خونی اتوماسیون و هوشمندسازی آزمایشگاه به دلیل افزایش ظرفیت انجام آزمایشات این دستگاه ها می تواند کمک به خوبی برای ما باشد.

مدیرکل اداره انتقال خون استان قم با بیان اینکه استقلال استان و هوشمندسازی اتوماسیون با به روزترین تکنولوژی دنیا از افتخارات دولت سیزدهم بود، تاکید کرد: در سنوات گذشته در انجام آزمایشات مورد نیاز مستقل نبودیم، اما در حال حاضر به واسطه هوشمندسازی آزمایشگاه دیگر نیازی به ارسال نمونه ها برای انجام آزمایشات مختلف به تهران وجود ندارد.

 راه اندازی آزمایش غربالگری مولکولی؛ اقدام ارزشمند دولت سیزدهم

وی در رابطه با دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه سازمان انتقال خون کشور، بیان کرد: انجام آزمایشات غربالگری مولکولی با پیشرفته ترین متد روز دنیا به اسم آزمایشات NAT در دولت سیزدهم کلید خورد که این هم یکی از نیازهایی بود که سازمان انتقال خون کشور این مسیله را پیگیری می کرد که از سال گذشته محقق شد و در حال انجام است.

پهلوانی ستوده اضافه کرد: بهره مندی از سلول های بنیادی خون ساز با استفاده از سیستم NGS از دیگر مواردی بود که در این دولت محقق شد و انجام آن کمک شایانی به درمان بسیاری از بیمارانی است که برای درمان نیازمند ارسال محموله های سلول های بنیادی از خارج کشور بودند.

مدیرکل اداره انتقال خون استان قم تصریح کرد: انجام آزمایش های غربالگری مولکولی NAT و همچنین سلول های بنیادی خون ساز با استفاده از سیستم NGS در سازمان انتقال خون کشور آینده خوبی را برای کشور رقم می زند.

آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون قم در دولت شهید جمهور محقق شد

رشد 4 درصدی اهدای خون در سال 1402

در ادامه علیرضا کبیری در گفت وگو با کاماکس، در رابطه با عملکرد اداره کل انتقال خون استان قم، اظهار کرد: در سال 1402 پذیرای حدود 50 هزار نفر از داوطلبین اهدای خون بودیم و برای همه این افراد ویزیت رایگان انجام شد. از مجموع تعداد داوطلبین 42 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند که این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته 4 درصد رشد داشته است.

معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قم با اشاره به اینکه شاخص اهدای خون بر اساس استانداردهای جهانی در یک هزار نفر جمعیت سنجیده می شود، یادآور شد: در سال 1402 شاخص اهدای خون در استان قم 29 نفر به ازای یک هزار نفر جمعیت است؛ البته با توجه به اینکه 300 هزار نفر از جمعیت استان قم از اتباع هستند که امکان اهدای خون برای آن ها فراهم نیست مقدار واقعی این عدد بسیار بیشتر و تقریبا 32 تا 34 نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت استان، اهدا کننده خون هستند.

کبیری اضافه کرد: یکی از شاخص های مهم در تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی اهدای مستمر خون توسط اهداکنندگان است، به این معنا که داوطلبین حداقل دوبار در سال اهدای خون داشته باشند. این شاخص در سال گذشته 63 درصد بوده، لذا در این شاخص استان قم رتبه سوم را در سطح کشور کسب کرده است.

کسب رتبه سوم قم در تامین خون شبکه ملی خون رسانی

وی تصریح کرد: در سال 1402 نزدیک به 12 هزار واحد خون جهت پیشگیری از تکانه های کاهش ذخایر خونی در سایر استان ها به شبکه خون رسانی کشور ارسال شده و استان قم در این حوزه در سطح کشور رتبه سوم را کسب کرده است.

معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قم  بیان کرد: در سال جاری و در ادامه ریل گذاری های انجام شده توسط دولت سیزدهم و با توجه به افزایش تعداد تخت های بیمارستانی تا سال 1405 که تقریبا تعداد تخت های مراکز درمانی استان به عدد 4 هزار تخت می رسد و در واقع دو برابر می شود به دنبال احداث مرکز انتقال خون در پردیسان هستیم.

کبیری تاکید کرد: در سال های آینده و بر اساس سیاست های کلان سازمان انتقال خون کشور و همچنین تراکم جمعیتی منطقه پردیسان قم و وجود بیمارستان های نور و خانم در این محدوده ساخت مراکز انتقال خون به ویژه در منطقه پردیسان قم در دست احداث است و امیدواریم تا سال 1405 مراکز اهدای خون هم راستا با افزایش تخت های بیمارستانی ارتقاء و رشد داشته باشد.

پایان خبر کاماکس

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون قم در دولت شهید جمهور محقق شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آرزوهای دیرینه سازمان انتقال خون قم در دولت شهید جمهور محقق شد"، کلیک کنید.